Rychlé vyhledávání

Výukové weby

Aplikace intramuskulárních injekcí

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

anotační obrázek

Student se zhlédnutím videa seznámí s vyhmatáváním místa vpichu a injekční aplikací léku do musculus gluteus maximus, musculus gluteus medius a musculus quadriceps femoris.

Videa jsou určena jako názorné ukázky pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.

 

Ošetřovatelský proces při parenterální aplikaci léků

Autor: Monika Hošťálková

anotační obrázek

Prezentace je určena studentům 1. ročníku oboru Všeobecná sestra. Nejdříve se studenti seznámí s obecným úvodem k injekčním technikám a poté následují jednotlivé způsoby aplikace. Aplikace intradermální a subkutánní se zaměřením na aplikaci inzulinu a nízkomolekulárních heparinů, aplikace intramuskulární zaměřenou a vyhmatávání vhodného místa vpichu a aplikace intravenózní.

Deprese, antidepresiva a membrány

Autor: Zdeněk Fišar

anotační obrázek

Místem primárního účinku většiny antidepresiv je plazmatická membrána. Vzhledem k amfifilním vlastnostem těchto léčiv dochází nejen k vazbě na specifická vazebná místa membránových proteinů, ale i k významným interakcím s lipidovou částí buněčných membrán a k průniku antidepresiv do buňky a interakcím s nitrobuněčnými elementy. Protože terapeutické účinky antidepresiv se projevují až po delší době jejich podávání, je nutné poznat i jimi vyvolané adaptivní buněčné změny vedoucí ke změnám funkce neurotransmiterových systémů v mozku. V této práci jsou shrnuty výsledky studia mechanismů účinků antidepresiv a jejich interakcí s modelovými i buněčnými membránami, které jsem publikoval v letech 2004-2006.

Synaptický přenos nervového signálu; hypotézy poruch nálady; antidepresiva; membránový přenašeč pro serotonin při depresi a její léčbě; interakce antidepresiv s lipidovými membránami; komentář a diskuse k vlastním experimentům.

Fluorescenční spektroskopie v neurovědách

Autor: Zdeněk Fišar

anotační obrázek

Tato práce je zaměřena na možnosti použití fluorescenční spektroskopie v lékařském výzkumu, především v oboru neurověd, kdy se využívá 1. závislosti emisních vlastností fluoroforu na prostředí, v němž se nachází; 2. přenosu elektronové excitační energie mezi donorem a fluoreskujícím akceptorem; 3. polarizované fluorescence. V první kapitole je shrnuta základní teorie fluorescence, v druhé kapitole uvádím stručný přehled fluoroforů používaných v biomedicíně a třetí část je věnována popisu vybraných experimentů.

Průkaz okultního krvácení, detekce krve ve stolici

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Screening, jako úvodní metoda depistážních programů pro vyhledávání kolorektálních nádorů u asymptomatických jedinců, je nutno provádět testem, který splňuje stanovená kriteria. Depistážní programy jsou založeny na opakovaném stanovení v pravidelných intervalech jednoho až dvou let. V případě pozitivního výsledku testu musí následovat cílené gastroenterologické (endoskopické) vyšetření k objasnění příčiny pozitivity testu. Z těchto důvodů nelze pro screening použít testů imunochemických, které mají výrazně vyšší citlivost a poskytují 4 – 7 % falešnou pozitivitu. Zásadní otázkou pro použití testů detekce okultního krvácení je proto správná indikace tohoto stanovení.

Studium virtuálních mikroskopických preparátů pomocí www

Autor: Jaroslava Dušková, Aleš Ryška

anotační obrázek

Ústav patologie 1. LF UK (doc. Dušková) je spoluřešitelem projektu FRVŠ "Vytvoření sbírky virtuálních mikroskopických preparátů pro pregraduální výuku histologie a patologie", kategorie A, č. projektu 3081/2006). Hlavním řešitelem je doc. A. Ryška a pracoviště LFHK. Volně přístupné www stránky nabízejí možnost studovat výukové histologické preparáty na vlastním pc. Databáze nasnímaných preparátů se plní postupně. Je možné řazení obsahu dle fakult. V současné době tam nemusí být kompletní sestava zkouškových preparátů, poskytli jsme jejich seznam a domluvili jsme, že budou zpracovávány přednostně. Nicméně již nyní je databáze s podrobnou instrukáží volně přístupná. Dovoluji si však připomenout, že znalost histologických znaků jednotlivých nozologických jednotek je v pregraduálním studiu pouze dílčím, nikoli jediným a vůdčím prvkem, jak se někteří studenti mylně domnívají. Nezapomínejte na : definici, příčiny, výskyt, patogenezi, MAKROSKOPII, potom tedy i něco z té histologické diagnostiky - spíše pro porozumnění, komplikace a prognózu - jen taková kompexní znalost Vás bude prrovázet účinně další (v naprosté většině klinickou, nikoli patologickou) medicínskou profesí. Pokud byste se chtěli stát patology ( a je to zajímavá a vzrušující profese) , pak se tuto oblast budete velice intenzivně doučovat postgraduálně.

WWW atlas řezů mozkem

Autor: Jiří Brabec, Ondřej Naňka, Pavel Petrovický

anotační obrázek

Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze. Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze. Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze.

Chemické výpočty on-line

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Materiál slouží jako doplněk k seminářům z lékařské chemie a biochemie pro posluchače 2. ročníku lékařství. Obsahuje příklady zaměřené především na výpočty koncentrací, stechiometrické výpočty a výpočty pH silných a slabých kyselin a bazí a pufrů. Systém automaticky kontroluje odpovědi.

Databáze obrazů v gastroenterologii

Autor: Petr Kocna, Martin Bortlík, Milan Lukáš, Stanislav Adamec, Miloš Dvořák, Tomáš Krechler, Vladimír Novotný

anotační obrázek

Databáze zahrnuje vybrané endoskopické, sonografické, endosonografické a RTG obrazy z obrazové dokumentace 4.interní kliniky VFN a 1.LF UK, Praha. Pro vyhledávání v textu - popisu obrázku stačí zadat i část slova, sekvencí jsou označeny soubory obrázků, např. pro ilustraci několika fází terapeutického výkonu, sekvence jsou číslovány chronologicky, číslo sekvence je zobrazeno u každého obrázku, kterýá do nějake sekvence patří. Vyhledávání pomocí názvu souboru (JPG file) umožňuje nalezení podle data uložení obrázku, v názvu každého obrázku v databázi je string tvaru RRMMDD, tj. lze vyhledat obrázky zadáním určitého data, nebo jeho části. Typ dokumentu je ENDO, EUS nebo RTG.

Databáze virtuálních preparátů

Autor: Tomáš Nikl

 Ústav pro histologii a embryologii 1. LF UK zpřístupňuje základ databáze virtuálních histologických preparátů, snímaných na mikroskopu OLYMPUS „dotSlide“.


K prohlížení můžete použít webové rozhraní nebo aplikaci OlyVIA (nastavení aplikace viz článek: http://www.lf1.cuni.cz/mikroskop-olympus-dotslide). 


Pro přístup přes webové stránky http://mikroskop.lf1.cuni.cz použijte přihlašovací jméno a heslo stejné jako do CAS (SIS) info


Instalační soubor aplikace OlyVIA (velikost 300MB)
http://www.lf1.cuni.cz/Data/files/OVT/OLY-VIA-9483.zip

Pro přístup přes aplikaci OlyVIA  použijte: 
Přihlašovací jméno dle požadované databáze: hist_student nebo biol_student
Heslo: student


Příjemné surfování přeje za kolektiv pracovníků ústavu.
Prof. MUDr. Jindřich Martínek, DrSc.
Ústav histologie a embryologie 1. LF UK