Rychlé vyhledávání

Výukové video

Minimálně intervenční stomatologie

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Stupeň poznání v oboru stomatologie nám dnes umožňuje odklonit se od cesty „bezhlavého zhotovování výplní“ směrem k detailní diagnostice, poučení pacienta a zastavení další progrese onemocnění zubů a dásní. Pod pojmem „minimálně intervenční stomatologie“ se skrývá soubor metod s cílem detekovat a zastavit onemocnění zubů a dásní a pokud již došlo k jejich poškození nabízí možnost rekonstrukce minimálně invazivními technikami.

Prezentační dovednosti pro vysokoškolské pedagogy

Autor: Monika Hošťálková

 Video zachycuje monmenty z průběhu školení Prezentační dovednosti pro vysokoškolské pedagogy, které probíhalo v prostorách 1. LF UK a bylo určeno vysokoškolským pedagogickým pracovníkům. Video zpravoval CAS, team rektorátu Univerzity Karlovy v Praze s podporou děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vybrané přednášky z perinatologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Zdeněk Hájek, Antonín Pařízek a kol.

anotační obrázek

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z perinatologie, které se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály.

Vybrané přednášky z gynekologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Jaromír Mašata, Michal Mára a kol.

anotační obrázek

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z gynekologie, pokrývající tři hlavní subspecializace oboru – reprodukční medicínu, urogynekologii a onkogynekologii. Přednášky se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství

Autor: Jan Živný

anotační obrázek

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství obsahuje kromě jiného také cíle patofyziologie a základní terminologii. Etiologie a patogeneze nemoci: orgánová, buněčná a molekulární úroveň poznání. Prezentace jsou dílem Ústavu patologické fyziologie, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.
 

 

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Autor: Jan Živný

anotační obrázek

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

 

Aplikace inzulinu

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

Student se zhlédnutím videa seznámí se technikou subkutánní aplikace inzulinu do paže pomocí tzv. inzulinky. Video je určeno jako názorná ukázka pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.

 

Laboratorní diagnostika v gastroenterologii, kurz-kazuistiky-přednášky a test

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Kurz laboratorní diagnostiky v gastroenterologii je rozdělen do několika částí. Čtyři ozvučené - namluvené přednášky zahrnující rovněž kazuistiky jsou zaměřeny na problematiku Helicobacter pylori - atrofická gastritida - karcinom žaludku, Celiakie - screening - diagnostika a terapie, Exokrinní funkce pankreatu a chronická pankreatitída, a Kolorektální karcinom - screening a detekce okultního krvácení. Samostatnou prezentací je stručný test a přehled algoritmů. Dvě doplňující videosekvence jsou o technologii dechových testů - detekci Helicobacter pylori a Kvantitativní analýze hemoglobinu ve stolici - pro screening kolorektálních nádorů. Nabídka je doplněna dvěma PDF soubory s přehledem laboratorních testů a všech PowerPoint obrázků z přednášek. Encyklopedický přehled 50 laboratorních testů zahrnuje on-line odkazy na více než 850 abstraktů z databáze NLM Medline.

Screening KRCA-Stanovení Hb ve stolici

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Stanovení Hb ve stolici na automatickém analyzátoru OC-Sensor Mikro. Edukační video sekvence o screeningu KRCA a detekci Hb ve stolici na automatickém analyzátoru OC-Senzor Mikro - Eiken.Testy okultního krvácení ve stolici - TOKS, resp. FOBT (Fecal Occult Blood Test) jsou základním skreeningovým testem pro vyhledávání osob s nádorovým onemocněním tlustého střeva, především kolorektálním karcinomem (KRCA). V České republice je definován národní screeningový program pro KRCA a mnoho let byl používán test s guajakovou pryskyřicí - Haemoccult, který však vykazuje velmi nízkou citlivost - do 30% - a falešnou reaktivitu v závislosti na dietě, vzhledem k tomu, že se jedná o chemickou detekci.

Dechový test s močovinou značenou uhlíkem 13C ( 13C-UBT)

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Dechový test s močovinou značenou uhlíkem 13C ( 13C-UBT) je dnes považován za zlatý standard průkazu infekce způsobené Helicobacter pylori. Princip testu je založen na detekci značeného oxidu uhličitého, který vzniká štěpením substrátu - močoviny enzymem, ureázou, která je jako povrchový protein produkována bakterií Helicobacter pylori. Metoda testu byla popsána již v roce 1987 a existuje řada modifikací, které se liší především v množství podávaného substrátu (50-100 mg), podání roztoku kyseliny citrónové nebo přírodního pomerančového džusu a časovém intervalu odběru vzorků vydechovaného vzduchu. Jednou z variant je tzv. Evropský standardní protokol.