Dlahování ruky
Dlahování flexorových a extenzorových šlach. Dlahování po poranění nebo ruptuře kolaterálních ligament. Dlahování flexorových a extenzorových šlach. Dlahování po poranění nebo ruptuře kolaterálních ligament. Dlahování flexorových a extenzorových šlach. Dlahování po poranění nebo ruptuře kolaterálních ligament.
Extenzory ruky
Fotografická dokumentace možností léčebných zásahů při poranění extenzorové skupiny svalů ruky. Fotografická dokumentace možností léčebných zásahů při poranění extenzorové skupiny svalů ruky. Fotografická dokumentace možností léčebných zásahů při poranění extenzorové skupiny svalů ruky. Fotografická dokumentace možností léčebných zásahů při poranění extenzorové skupiny svalů ruky.
Flexory ruky
Fotografická dokumentace, případy, revize a léčba poranění a vrozených vad šlach flexorových svalů. Fotografická dokumentace, případy, revize a léčba poranění a vrozených vad šlach flexorových svalů. Fotografická dokumentace, případy, revize a léčba poranění a vrozených vad šlach flexorových svalů.
Karcinom žaludku
Základní informace o epidemiologii, diagnostice a léčbě karcinomu žaludku. Rizikové faktory i subjektivní příznaky nemoci. Karcinom žaludku je nádorové onemocnění stěny žaludku, které je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu v Evropě. Celosvětově je druhým nejčastějším maligním onemocněním. Žaludeční karcinom se vyvíjí složitým mnohastupňovým procesem s několika zřetelnými histologickými a patofyziologickými fázemi. Celý vývoj je ovlivňován komplexem interakcí mezi bakteriemi, prostředím, genetickými dispozicemi hostitele a molekulárními mechanismy. Mnohé z etiologie a patogeneze této choroby zůstává nejasné, avšak základní souvislosti jsou již známy.
Patofyziologie získaných intrahepatálních cholestatických syndromů
Cholestáza je definována jako porucha tvorby žluči v játrech nebo jejího toku, která může nastat kdekoliv mezi sinusoidální membránou hepatocytu a Vaterskou papilou. Jako intrahepatální označujeme cholestázu, kde k této poruše dochází na úrovni intrahepatálních žlučovodů nebo na kanalikulárním pólu žlučovodu. Histologicky nacházíme nahromadění žluči v jaterních buňkách a žlučových vývodech.
Cholestáza jako komplikace septického stavu
Cholestáza je definována jako porucha tvorby žluči v játrech nebo jejího toku, která může nastat kdekoliv mezi sinusoidální membránou hepatocytu a Vaterskou papilou. Jako intrahepatální označujeme cholestázu, kde k této poruše dochází na úrovni intrahepatálních žlučovodů nebo na kanalikulárním pólu žlučovodu. Intrahepatální cholestáza může být vyvolána mnoha faktory. Podle etiologie rozeznáváme intahepatální cholestatické syndromy (ICS) doprovázející záněty jater, ICS vyvolané autoimunitními mechanismy, ICS vyvolané léky a hormony, ICS v důsledku infiltrace jaterní tkáně nádorovými buňkami či materiálem při střádavých nemocích. Svou roli v etiopatognezi hraje také celková parenterální výživa, známá je cholestáza v těhotenství, v pediatrii a částečně i v adultní hepatologii pak vrozené cholestatické syndromy na podkladě genetického defektu transportu žlučových lipidů do žluče.
Morbus Crohn
Morbus Crohn je chronický nespecifický zánět trávící trubice, který byl svým objevitelem v roce 1932 charakterizovaný jako proces ulcerující, stenozující a fistulující. Přesto, že je výzkumu tohoto onemocnení v poslední dobe věnována velká pozornost, dosud nebyla jeho etiologie zcela objasněná. Dokument je určen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody. K vyšetření pacienta se používají radiologické metody: irigografie a enteroklýza.
Ultrasonografická diagnostika v medicíně
Přednáška pojednávající o použití ultrazvuku jako diagnostické metody v medicíně. Nejprve jsou stručně probrány základní fyzikální vlastnosti ultrazvuku a poté jsou předkládány obrazové příklady reprezentující základní typy vyšetření. Dokument je určen pro studenty oborů fyziologie a patologické fyziologie, lékařské informatiky a informačních věd, radiologie, radiodiagnostiky a zobrazovacích metod.
Jodové kontrastní látky
Přednáška podává základní informace o jodových kontrastních látkách včetně popisu kontraindikací a typů alergických reakcí, dávkování při snížené funkci ledvin. Rozdělení kontrastních látek. Nežádoucí reakce na jodové kontrastní látky. Hyperosmolalita. přesun extravaskulárních tekutin do oběhu s dočasnou hemodilucía vazodilatací průvodní kardiální jevy: snížení kontraktility myokardu, sklon k převodovým poruchám, sklon ke změnám tepové frekvence (iniciální bradykardie), snížení srdečního výdeje, přímý hyperosmolární účinek na buňky cévního endotelupodporuje uvolňováníbiologicky aktivních působků (histamin, serotonin, fibrinolysiny, kallikreiny, bradykinin, prostaglandina leukotrieny).
CT diagnostika
Přednáška podává v bodech základ CT zobrazování. V praktické části jsou uvedeny příklady patologických nálezů s vysvětlivkami. Mnohonásobnou superprojekcí bodu při měření absorbce ve tkáni se získávají hledané body – pixely. K výpočtu se používají Fourierovy transformace. Každá vrstva má svoji tloušťku defacto měříme objemové body – voxely.