Antihistaminika - Prezentace pro bakalářské obory
Prezentace popisuje úlohu histaminu a histaminových receptorů, mechanismus účinku H1 a H2 antihistaminik, jejich indikace, nežádoucí účinky, možné lékové formy a zástupce. V závěru textu jsou stručně uvedena obecná doporučení pro použití těchto farmak. Histamin je jedním z primárních mediátorů zánětu. Je uložen v mastocytech (žírných buňkách) a v granulích bazofilů, odkud je uvolňován vlivem různých stimulů: zářením, alergeny, farmaky aj. Nejlépe je prozkoumána jeho role v akutní anafylaktické reakci na přítomnost alergenu, kdy je uvolněn po vazbě alergenu na IgE protilátky. Následuje reakce zprostředkovaná především stimulací H1-receptorů: dochází k vazodilataci malých arteriol a kapilár společně se zvýšením permeability cévní stěny s následnou tvorbou edémů, v plicích dochází k bronchokonstrikci.
Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním
Přednáška pojednává o nepravidelných a patologických polohách plodu a poruchách mechanismu I. a II.doby porodní, z hlediska diagnostiky a terapie. Důraz je kladen na problematiku porodu koncem pánevním. Ozvučená přednáška "Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.
Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství
Přednáška popisuje diagnostiku a léčbu předčasného porodu a prodlouženého těhotenství. Definuje rozdíly mezi potratem, předčasným porodem a porodem v termínu, resp. po termínu. Ozvučená přednáška "Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství" je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.
Patologický vývoj plodu
Prezentace informuje o nejčastějších vývojových anomáliích plodového vejce genetické i negenetické povahy. Zmíněny jsou nejčastější teratogenní vlivy poškozující těhotenství. Větší prostor je věnován poruchám růstu plodu. Jsou podrobně rozebrány porodnické, neonatologické a etické aspekty hypotrofizace a těžké anemizace plodu.
Intrapartální monitoring plodu
Přednáška pojednává o klasických i moderních metodách sledování stavu plodu v průběhu porodu. Hlavním cílem tohoto monitoringu je včas zachytit hrozící hypoxii plodu a adekvátní léčbou zabránit jeho závažnému postižení či úmrtí. Text je určen studentům oborů porodnictví a gynekologie.
Organizace prenatální péče
Přednáška s názvem "Organizace prenatální péče" určena především studentům studující obory porodnictví a gynekologie. Podává komplexní pohled na systém a kvalitu prenatání péče v ČR. Definuje základní termíny a vyzdvihuje hlavní příčiny vynikajících výsledků české perinatální medicíny.
Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu
Přednáška s názvem "Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu" která je určena především studentům oboru porodnictví a gynekologie, podává velmi detailní pohled na aktuální stav prenatální diagnostiky a managementu vrozených vývojových vad plodu.
Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení
Přednáška s názvem "Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení" je určena pro studenty studující obory porodnictví a gynekologiea v 1.části pojednává o náhlých příhodách v porodnictví -krvácení, NPB, aktní interní komplikace.V druhé části jsou rozděleny příčiny náhlých příhod z hlediska časového vzniku.
Základy mamologie I - vyšetřovací metody, benigní léze prsu
Přednáška "Základy mamologie I - vyšetřovací metody, benigní léze prsu" je určena studentům studující obory porodnictví a gynekologie. Obsahuje úvod do problematiky mamologie. Pojednává podrobněji o diagnostických metodách a benigních patologiích prsu, vývoji mléčné žlázy, nezhoubném nádoru prsu a další.