Vybrané přednášky z perinatologie
Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z perinatologie, které se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály.
Vybrané přednášky z gynekologie
Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z gynekologie, pokrývající tři hlavní subspecializace oboru – reprodukční medicínu, urogynekologii a onkogynekologii. Přednášky se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály
Hyperandrogenní syndrom
Přednáška shrnuje aktuální poznatky o definici, etiologii, diagnostice a léčbě této nejčastější ženské endokrinopatie ve fertilním věku. Přednáška z dílny Gynekologicko-porodnické kliniky je určena zejména studentům 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. K přihlášení použijte stejné údaje jako do SIS.
Screening VVV v I. a II.trimestru těhotenství
Screening vrozených vývojových vad pomocí biochemických markerů (AFP a hCG) v II.trimestru a měřením NT a stanovením PAPP-A a free beta hCG v I.trimestru těhotenství. Parametry screeningu definují, zda screeningový test identifikuje významnou část postižených nebo ohrožených (má vysokou senzitivitu) a zároveň zda má nízkou falešnou pozitivitu (tedy vysokou specificitu). V praxi se užívají dva typy screeningu vrozených vývojových vad, doplněné anamnestickými údaji s ohledem na věk těhotné ženy: časný – ultrazvukové měření NT a biochemické markery v krevním séru matky v I. trimestru a
pozdní – biochemické markery v krením séru matky ve II. trimestru – Triple test.
Porodnická analgezie a anestezie
Postavení porodnické analgezie a anestezie v managementu porodu a ovlivnění porodnického stresu. Na Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praze byly v roce 1992 položeny základy pro postgraduální vzdělávání v problematice porodnické analgezie a anestezie, a to se zvláštním zaměřením na regionální techniky. Do dnešního roku se pravidelně organizovaných kurzů zúčastnilo více než sedm set ékařů a porodních asistentek z více než poloviny porodnických a anesteziologických oddělení a klinik České republiky.
Porodnické operace, porodní poranění
Přednáška shrnuje podmínky a indikace základních porodnických operací. Dále pojednává o nejčastějších poraněních při porodu. Ozvučená přednáška "Porodnické operace, porodní poranění" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.
Patologické stavy v těhotenství - Diabetes mellitus v graviditě
První část cyklu přednášek o závažných těhotenských patologických stavech pojednává o vztahu diabetu a těhotenství. Je zde obsažena klasifikace diabetu v graviditě a nastíněn management péče o těhotné diabetičky počínaje prekoncepční přípravou diabetiček I.typu a konče porodem diabetických matek a možnými komplikacemi plodů, resp. novorozenců.
HELLP syndrom - Patologické stavy v těhotenství II
Sdělení pojednává o definici, etiopatogenezi, klinických a laboratorních příznacích a diferenciální diagnostice jednoho z nejzávažnějších patologických stavů v těhotenství. Obsahuje i výčet častých komplikací a návrh léčebného postupu u HELLP syndromu. Ozvučená přednáška je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.
Fyziologie a patologie menstruačního cyklu
Přednáška se zabývá fázemi menstruačního cyklu, jeho řízením a hormonálními charakteristikami. Část věnovaná poruchám menstruačního cyklu je v prezentaci stručně rozdělena, podrobněji je probírána formou interaktivní diskuze se studenty. Přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie.
Resuscitace novorozence
Stabilita a resuscitace novorozence na porodním sále se zaměřením na praktické postupy a oživování vitálních funkcí u donošených novorozenců. Resucitace novorozence má svá specifika na rozdíl od reanimace dospělých a větších dětí. V semináři budeme hovořit především o res. a stabilizaci donošených novorozenců na porodním sále. Resuscitace a stabilizace nezralých zvláště pak velmi nezralých novorozenců má další odlišnosti, z nichž o některých se rovněž zmíníme.