Porodnictví a gynekologie

Vybrané přednášky z perinatologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Zdeněk Hájek, Antonín Pařízek a kol.

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z perinatologie, které se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály.

Vybrané přednášky z gynekologie

Autor: Alois Martan, David Cibula, Jaromír Mašata, Michal Mára a kol.

Elektronická publikace vhodným způsobem doplňuje informační zdroje pro pregraduální studium oboru gynekologie a porodnictví. Podává ucelený soubor přednášek z gynekologie, pokrývající tři hlavní subspecializace oboru – reprodukční medicínu, urogynekologii a onkogynekologii. Přednášky se zaměřují zejména na témata klinická a oblasti s rychlým vývojem, u kterých elektronická forma sdělení může významně zpřesnit, aktualizovat, ale i zjednodušit dostupné tištěné materiály

Hyperandrogenní syndrom

Autor: David Cibula

Přednáška shrnuje aktuální poznatky o definici, etiologii, diagnostice a léčbě této nejčastější ženské endokrinopatie ve fertilním věku. Přednáška z dílny Gynekologicko-porodnické kliniky je určena zejména studentům 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. K přihlášení použijte stejné údaje jako do SIS.

Screening VVV v I. a II.trimestru těhotenství

Autor: Drahomíra Springer

Screening vrozených vývojových vad pomocí biochemických markerů (AFP a hCG) v II.trimestru a měřením NT a stanovením PAPP-A a free beta hCG v I.trimestru těhotenství. Parametry screeningu definují, zda screeningový test identifikuje významnou část postižených nebo ohrožených (má vysokou senzitivitu) a zároveň zda má nízkou falešnou pozitivitu (tedy vysokou specificitu). V praxi se užívají dva typy screeningu vrozených vývojových vad, doplněné anamnestickými údaji s ohledem na věk těhotné ženy: časný – ultrazvukové měření NT a biochemické markery v krevním séru matky v I. trimestru a
pozdní – biochemické markery v krením séru matky ve II. trimestru – Triple test.

Porodnická analgezie a anestezie

Autor: Antonín Pařízek

Postavení porodnické analgezie a anestezie v managementu porodu a ovlivnění porodnického stresu. Na Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praze byly v roce 1992 položeny základy pro postgraduální vzdělávání v problematice porodnické analgezie a anestezie, a to se zvláštním zaměřením na regionální techniky. Do dnešního roku se pravidelně organizovaných kurzů zúčastnilo více než sedm set ékařů a porodních asistentek z více než poloviny porodnických a anesteziologických oddělení a klinik České republiky.

Porodnické operace, porodní poranění

Autor: Zdeněk Hájek

Přednáška shrnuje podmínky a indikace základních porodnických operací. Dále pojednává o nejčastějších poraněních při porodu. Ozvučená přednáška "Porodnické operace, porodní poranění" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.

Patologické stavy v těhotenství - Diabetes mellitus v graviditě

Autor: Vratislav Krejčí

První část cyklu přednášek o závažných těhotenských patologických stavech pojednává o vztahu diabetu a těhotenství. Je zde obsažena klasifikace diabetu v graviditě a nastíněn management péče o těhotné diabetičky počínaje prekoncepční přípravou diabetiček I.typu a konče porodem diabetických matek a možnými komplikacemi plodů, resp. novorozenců.

HELLP syndrom - Patologické stavy v těhotenství II

Autor: Vratislav Krejčí

Sdělení pojednává o definici, etiopatogenezi, klinických a laboratorních příznacích a diferenciální diagnostice jednoho z nejzávažnějších patologických stavů v těhotenství. Obsahuje i výčet častých komplikací a návrh léčebného postupu u HELLP syndromu. Ozvučená přednáška je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.

Fyziologie a patologie menstruačního cyklu

Autor: Michael Fanta

Přednáška se zabývá fázemi menstruačního cyklu, jeho řízením a hormonálními charakteristikami. Část věnovaná poruchám menstruačního cyklu je v prezentaci stručně rozdělena, podrobněji je probírána formou interaktivní diskuze se studenty. Přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie.

Resuscitace novorozence

Autor: Richard Plavka

Stabilita a resuscitace novorozence na porodním sále se zaměřením na praktické postupy a oživování vitálních funkcí u donošených novorozenců. Resucitace novorozence má svá specifika na rozdíl od reanimace dospělých a větších dětí. V semináři budeme hovořit především o res. a stabilizaci donošených novorozenců na porodním sále. Resuscitace a stabilizace nezralých zvláště pak velmi nezralých novorozenců má další odlišnosti, z nichž o některých se rovněž zmíníme.