Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Ošetřovatelský proces při podávání léků

Autor: Monika Hošťálková

anotační obrázek

Prezentace je určena pro studenty 1. ročníku oboru Všeobecná sestra a 2. ročníku oboru Všeobecné lékařství. Tato prezentace obsahuje úvod k podávání léků včetně terminologie a zásad správného podávání. Další částí je ošetřovatelský proces při podávání léků per os a ošetřovatelský proces při místní aplikaci léků, tzn. aplikace léků na kůži, do oka, nosu, ucha, konečníku a pochvy.

Ošetřovatelský proces při parenterální aplikaci léků

Autor: Monika Hošťálková

anotační obrázek

Prezentace je určena studentům 1. ročníku oboru Všeobecná sestra. Nejdříve se studenti seznámí s obecným úvodem k injekčním technikám a poté následují jednotlivé způsoby aplikace. Aplikace intradermální a subkutánní se zaměřením na aplikaci inzulinu a nízkomolekulárních heparinů, aplikace intramuskulární zaměřenou a vyhmatávání vhodného místa vpichu a aplikace intravenózní.

Soubor přednášek z anatomie

Autor: Ondřej Naňka, Jiří Brabec, Oldřich Eliška, Jana Dudová, Rastislav Druga, Miloš Grim, Zdenek Halata, Ivo Klepáček, Lukáš Lacina, Veronika Němcová, Zdenka Nováková, Pavel Petrovický, Karel Smetana, David Sedmera, Pavel Šnajdr

anotační obrázek

Jedná se o soubor prezentací, které slouží jako podklad k přednáškám z anatomie. Tematicky zahrnují celou systematickou anatomii. Tento materiál slouží k rekapitulaci nejdůležitějších poznatků a k doplnění běžných učebnic. Prezentace jsou řazeny tematicky dle jednotlivých systémů a dle jednotlivých oborů (lékařství, zubní lékařství, bakalářské obory).

Deprese, antidepresiva a membrány

Autor: Zdeněk Fišar

anotační obrázek

Místem primárního účinku většiny antidepresiv je plazmatická membrána. Vzhledem k amfifilním vlastnostem těchto léčiv dochází nejen k vazbě na specifická vazebná místa membránových proteinů, ale i k významným interakcím s lipidovou částí buněčných membrán a k průniku antidepresiv do buňky a interakcím s nitrobuněčnými elementy. Protože terapeutické účinky antidepresiv se projevují až po delší době jejich podávání, je nutné poznat i jimi vyvolané adaptivní buněčné změny vedoucí ke změnám funkce neurotransmiterových systémů v mozku. V této práci jsou shrnuty výsledky studia mechanismů účinků antidepresiv a jejich interakcí s modelovými i buněčnými membránami, které jsem publikoval v letech 2004-2006.

Synaptický přenos nervového signálu; hypotézy poruch nálady; antidepresiva; membránový přenašeč pro serotonin při depresi a její léčbě; interakce antidepresiv s lipidovými membránami; komentář a diskuse k vlastním experimentům.

Průkaz okultního krvácení, detekce krve ve stolici

Autor: Petr Kocna

anotační obrázek

Screening, jako úvodní metoda depistážních programů pro vyhledávání kolorektálních nádorů u asymptomatických jedinců, je nutno provádět testem, který splňuje stanovená kriteria. Depistážní programy jsou založeny na opakovaném stanovení v pravidelných intervalech jednoho až dvou let. V případě pozitivního výsledku testu musí následovat cílené gastroenterologické (endoskopické) vyšetření k objasnění příčiny pozitivity testu. Z těchto důvodů nelze pro screening použít testů imunochemických, které mají výrazně vyšší citlivost a poskytují 4 – 7 % falešnou pozitivitu. Zásadní otázkou pro použití testů detekce okultního krvácení je proto správná indikace tohoto stanovení.

Studium virtuálních mikroskopických preparátů pomocí www

Autor: Jaroslava Dušková, Aleš Ryška

anotační obrázek

Ústav patologie 1. LF UK (doc. Dušková) je spoluřešitelem projektu FRVŠ "Vytvoření sbírky virtuálních mikroskopických preparátů pro pregraduální výuku histologie a patologie", kategorie A, č. projektu 3081/2006). Hlavním řešitelem je doc. A. Ryška a pracoviště LFHK. Volně přístupné www stránky nabízejí možnost studovat výukové histologické preparáty na vlastním pc. Databáze nasnímaných preparátů se plní postupně. Je možné řazení obsahu dle fakult. V současné době tam nemusí být kompletní sestava zkouškových preparátů, poskytli jsme jejich seznam a domluvili jsme, že budou zpracovávány přednostně. Nicméně již nyní je databáze s podrobnou instrukáží volně přístupná. Dovoluji si však připomenout, že znalost histologických znaků jednotlivých nozologických jednotek je v pregraduálním studiu pouze dílčím, nikoli jediným a vůdčím prvkem, jak se někteří studenti mylně domnívají. Nezapomínejte na : definici, příčiny, výskyt, patogenezi, MAKROSKOPII, potom tedy i něco z té histologické diagnostiky - spíše pro porozumnění, komplikace a prognózu - jen taková kompexní znalost Vás bude prrovázet účinně další (v naprosté většině klinickou, nikoli patologickou) medicínskou profesí. Pokud byste se chtěli stát patology ( a je to zajímavá a vzrušující profese) , pak se tuto oblast budete velice intenzivně doučovat postgraduálně.

Poruchy acidobazické rovnováhy

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Acidobazická rovnováha a její poruchy. Diagnostika poruch ABR, hodnocení vyšetření podle Astrupa. Interpretace vyšetření ABR je demonstrovaná na čtyřech kazuistikách. Jako poruchy acidobázické rovnováhy (ABR) označujeme stavy, kdy
pH vnitřního prostředí je odchýleno od normy (acidémie, alkalémie) nebo v organismu je přebytek nebo nedostatek kyselin či bází, tj. dochází ke změně složení pufrů (které může a nemusí být doprovázeno změnou výsledného pH; acidóza, alkalóza). Kurz je určen studentům lékařské biochemie a biochemie.

klíč k zápisu je "biochemie" 

WWW atlas řezů mozkem

Autor: Jiří Brabec, Ondřej Naňka, Pavel Petrovický

anotační obrázek

Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze. Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze. Webový atlas ukazuje nativní řezy mozkovým kmenem ve srovnání s mikroskopickými. Dále jsou dostupné řezy hemisférou ve frontální rovině, klíčové struktury jsou opět i v mikroskopickém obraze.

Základy endokrinologie

Autor: Daniel Smutek, Jan Jiskra, Michal Kršek

anotační obrázek

Kurz je určen zejména studentům 5. a 6. ročníku. Témata lekcí: Hormony a mechanismus jejich působení, Hypotalamus a hypofýza, Štítná žláza, Příštítná tělíska, Kůra a dřeň nadledvin, Gonády, Polyglandulární syndromy. Endokrinologie zkoumá endokrinní systém, což je systém žláz s vnitřní sekrecí. Složitá soustava navzájem funkčně propojených orgánů, která výraznou měrou ovlivňuje většinu dějů v lidském organismu. Endokrinní žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která nemá vývod a své výměšky (hormony) vylučuje přímo do krve.

KURZ - Základy diabetologie

Autor: Daniel Smutek, Štěpán Svačina

anotační obrázek

Kurz je určen zejména pro magisterské studijní programy lékařských fakult Témata lekcí: Diabetes mellitus - Stručný souhrn, Diagnostika diabetu, Klasifikace diabetu, Metabolický syndrom a vztahy k diabetu, Komplikace diabetu, Léčba diabetu, Prevence, riziko a perspektivy diabetu. Kurz je přístupný studentům 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.