Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Objektivizační metody ve fyzioterapii - 1

Autor: Zdeněk Guřan

anotační obrázek

Multimediální přednáška zaměřená na objektivizační metody ve fyzioterapii s odkazy na videodokumenty a další materiály. Prezentace software měření Footscan. Prezentace funkcí software Footscan. Střižné síly a detaily měření na footscan. Dynamometrie, polyelektromylografie a elektrogoniometrie. Posturografie, biofeedback, analýza chůze, 3D videografie, diagnostické a terapeutické možnosti chůze, kvantitativní hodnocení.

Analýza chůze

Autor: Zdeněk Guřan

anotační obrázek

Přednášky jsou určeny především pro studenty studující obory rehabilitace, fyzioterapie a ergoterapie a zabýva se problematikou z  diagnostiky poruch chůze. Jsou doplněny videodokumentací a odkazy na užitečné internetové stránky. Součastí přednášek má být také praktické hodnocení videozáznamu.

Benigní gynekologické tumory

Autor: Michal Mára

Nezhoubné gynekologické nádory jsou velmi častým onemocněním, které se může nacházet ve všech partiích ženského genitálu. Přednáška obsahuje jejich klasifikaci, deiferenciální diagnostiku a návrh optimálního přístupu k těmto diagnózám. Podrobněji je probrána problematika děložních myomů a ovariálních nezhoubných nádorů a cyst.

Náhlé příhody v gynekologii

Autor: Michal Mára

anotační obrázek

Náhlé gynekologické příhody nejsou synonymem náhlých příhod břišních, avšak částečně se s nimi překrývají a bolest břicha bývá, kromě krvácení z rodidel, jejich nejtypičtějším příznakem. Přednáška obsahuje definici těchto akutních stavů, jejich rozdělení, typické symptomy a diferenciální diagnostiku. Obsahuje příklady nejčastějších příčin. Podrobněji je zmíněna problematika appendicitis u těhotných a ektopické gravidity.

Lysosomální enzymopathie – strategie laboratorní diagnostiky

Autor: Robert Dobrovolný, Jana Ledvinová

anotační obrázek

Na příkladu Fabryho nemoci je vysvětlena strategie postupů vedoucích k potvrzení diagnosy dědičných lysosomálních "střádavých" onemocnění způsobených nedostatkem aktivity určité hydrolasy.Stručně je popsán klinický a biochemický obraz Fabryho nemoci, její patologie a principy enzymové a DNA analysy. Je zdůrazněn význam prenatální diagnostiky jako důležité formy prevence v postižených rodinách.

Minimálně invazivní chirurgie, endometrioza

Autor: David Kužel

anotační obrázek

Přehled diagnostiky a operativy v oblasti minimálně invazivní chirurgie, "see and treat" hysteroskopie a transcervikální chirurgie. Přehled diagnostiky, konzervativní operační léčby endometriozy. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Z toho také vychází nejstarší teorie,, tzv. implantační. Říká, že za výskyt endometriózy může tzv. „ zpětná menstruace“. Za normálních okolností se hormonálně změněná sliznice děložní ( endometrium) odplavuje z dutiny děložní pochvou a nastává menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody i do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich „zahnízdění“ (implantaci) a stejný hormonální proces, jaký probíhá na sliznici děložní, pak probíhá i na implantovaných částečkách sliznice v dutině břišní a v pánvi.

 

Antihistaminika - Prezentace pro bakalářské obory

Autor: Petra Bysterská

anotační obrázek

Prezentace popisuje úlohu histaminu a histaminových receptorů, mechanismus účinku H1 a H2 antihistaminik, jejich indikace, nežádoucí účinky, možné lékové formy a zástupce. V závěru textu jsou stručně uvedena obecná doporučení pro použití těchto farmak. Histamin je jedním z primárních mediátorů zánětu. Je uložen v mastocytech (žírných buňkách) a v granulích bazofilů, odkud je uvolňován vlivem různých stimulů: zářením, alergeny, farmaky aj. Nejlépe je prozkoumána jeho role v akutní anafylaktické reakci na přítomnost alergenu, kdy je uvolněn po vazbě alergenu na IgE protilátky. Následuje reakce zprostředkovaná především stimulací H1-receptorů: dochází k vazodilataci malých arteriol a kapilár společně se zvýšením permeability cévní stěny s následnou tvorbou edémů, v plicích dochází k bronchokonstrikci.

Opioidní analgetika - Text pro bakalářské obory

Autor: Drahomíra Mišeková

anotační obrázek

Opioidní analgetika tlumí vnímání bolesti bez ovlivnění percepce jiných podnětů. Používají se u krutých bolestí známého původu, chronicky k tlumení bolesti u nádorových onemocnění. Opakované podávání může vést k závislosti. Působí především centrálním mechanismem. V CNS ale i na periferii se vážou na specifické receptory. Podle vztahu k opioidním receptorům je dělíme na čisté agonisty (hlavním představitelem je morphin) na smíšené agonisty antagonisty (butorphanol, pentazocin) a parciální agonisty (buprenorhin). Jednotlivé látky se liší nejen intenzitou analgetického účinku ale i intenzitou nežádoucích účinků. Intoxikaci opioidními analgetiky lze odstranit podáním antagonistu opioidů naloxonu.

Analgetika a antirevmatika - Prezentace pro bakalářské obory

Autor: František Perlík

anotační obrázek

Prezentace shrnuje možnosti farmakologického ovlivnění bolesti a zánětu u chorob pohybového ústrojí. Používaná léčiva patří do skupiny anilinových (např. paracetamol) a fenazonových derivátů a mezi nesteroidní antirevmatika. Dále jsou uvedeny chorobu modifikující léčiva revmatoidní artritidy. V přehledu jsou shrnuty základní farmakologické vlastnosti, nežádoucí účinky a základy terapeutického použití.

Terapie osteoporózy - Léčebně preventivní opatření, farmakoterapie

Autor: Helena Buzková

anotační obrázek

Přednáška se zabývá farmakoterapií osteoporózy stejně jako léčebně preventivními přístupy. Elektronický výukový dokument  "Terapie osteoporózy - Léčebně preventivní opatření, farmakoterapie" je určen pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů farmakologie, rehabilitace, fyzioterapie a ergoterapie.