Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení

Autor: Bedřich Kratochvíl

anotační obrázek

Přednáška s názvem "Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení" je určena pro studenty studující obory porodnictví a gynekologiea  v 1.části pojednává o náhlých příhodách v porodnictví -krvácení, NPB, aktní interní komplikace.V druhé části jsou rozděleny příčiny náhlých příhod z hlediska časového vzniku.

Základy mamologie I - vyšetřovací metody, benigní léze prsu

Autor: David Pavlišta

Přednáška "Základy mamologie I - vyšetřovací metody, benigní léze prsu" je určena studentům studující obory porodnictví a gynekologie. Obsahuje úvod do problematiky mamologie. Pojednává podrobněji o diagnostických metodách a benigních patologiích prsu, vývoji mléčné žlázy, nezhoubném nádoru prsu a další.

Základy mamologie II - karcinom prsu

Autor: David Pavlišta

anotační obrázek

Přednáška "Základy mamologie II - karcinom prsu" je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie. Pojednává o onkologických onemocnění prsu, tj. především o jednotlivých typech karcinomů. Je zaměřena především na možnosti chirurgické léčby a doplněna hojnými schematy a obrázky ze zobrazovacích vyšetření i z operačních výkonů.

Soubor z teorie a praxe ošetřovatelství

Autor: Alice Strnadová

anotační obrázek

Soubor přednášek pro studenty bakalářského a magisterského studia - Ústav teorie a praxe ošetřovatelství. Cílem kurzu, je uvědomit si závažnost a nutnost specifického přístupu k pacientovi ohroženého imobilizačním syndromem a seznámit se s ošetřovatelskými intervencemi. Po absolvování tohoto kurzu budete schopen/a:

  • identifikovat nemocné ohrožené komplikacemi z dlouhodobého pobytu na lůžku
  • pochopit nutnost zhodnocení stavu pacienta
  • rozpoznat nebezpečí komplikací z dlouhodobého pobytu na lůžku
  • znát postup ke zmírnění rizika komplikací z dlouhodobého pobytu na lůžku

Preeklampsie - Patologické stavy v těhotenství III

Autor: Vratislav Krejčí

anotační obrázek

Přednáška pojednává o etiopatogenezi, managementu a možných komplikacích preeklampsie. Jde o závažné, poměrně časté, specificky gestační onemocnění, dříve označované jako EPH gestóza. Ozvučená přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie. (II. chirurgická klinika - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN)

Základy funkční anatomie pánevního dna

Autor: Kamil Švabík

anotační obrázek

V prezentaci pro studenty lékařství je představena funkční anatomie pánevního dna z pohledu urogynekologie. Pánevní dno představuje jakýsi trychtýřovitý útvar tvořený svaly a vazivem, jejichž vlákna se rozbíhají do všech směrů. Svaly pánevního dna se rozkládají mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí na spodině pánevního kruhu. Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev, které leží nad sebou a mají dohromady tloušťku dlaně. Svaly pánevního dna jsou uspořádány tak, že svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají odpředu dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč a vlákna vnější vrstvy opět probíhají odpředu dozadu. V oblasti hráze, středu pánevního dna, se svalová vlákna zhušťují a vytvářejí jakýsi „ opěrný kříž", který zajišťuje pevnost.

Arytmie - Prezezentace k PVP

Autor: Jan Malík, Jan Šimek

anotační obrázek

Podklady k přednáškám o arytmiích jsou primárně určeny studentům PVP „Pochopení EKG a jeho význam pro praxi“. Slouží k opakovaní a přípravě na zápočet. Mohou však být užitečné i pro všechny mediky v rámci studia vnitřního lékařství, resp. kardiologie i pro studenty jiných oborů či jiné zájemce.

Urolitiáza, tumory ledvin, obstrukce močových cest

Autor: Jakub Závada, Martina Peiskerová

anotační obrázek

Přednáška shnruje problematiku urolitiázy, tumorů ledvin a obstrukce močových cest z hlediska internisty a nefrologa. Probrány jsou jednotlivé typy urolitiázy, jejich etiopatogeneza a léčba, dále základní přehled o tumorech ledvin a diagnostice a léčbě obstrukce močových cest. Materiál je určen studentům a zájemncům o obor nefrologie.

Neuroaxiální blokády u císařského řezu a vaginálního porodu

Autor: Petr Kříž, MUDr. H. Bedřichová; as.

anotační obrázek

Užití neuroaxiálních blokád (NAB) v porodnictví se v posledním desetiletí rozšířilo, jak při anestezii u operačního ukončení těhotenství císařským řezem (SC), tak při analgezii u vaginálního porodu. Jejich bezpečné provedení vyžaduje velmi dobrou spolupráci anesteziologa a porodníka. Tento text se pokouší nastínit anesteziologický pohled na tuto problematiku.

Neurologické vyšetření norma

Autor: kolektiv: Neurologické kliniky 1. LFUK a VFN

anotační obrázek

V multimediální prezentaci je popsán konkrétní postup při neurologickém vyšetření včetně interpretace základních pojmů. Jednotlivé vyšetřovací postupy jsou mimo vlastní popis provedení ukázány i na doprovodných videoukázkách. Anamnéza, Vědomí, Amentní syndrom + konfabulace, Mrákotné stavy – porucha temporálního laloku, Vyšší mozkové funkce (mentální) (MMSE, Mini Mental State Examination, Krátký test kognitivních funkcí), kognitivní schopnosti (afázie, alexie, agrafie, akalkulie), konstrukční praxie, dermatolexie, amúzie, gnostické (agnózie), praktické, apraxie), mnestické (amnézie, poruchy paměti okamžité, čerstvé, starší), logické myšlení (uvažování a řešení problémů), exekutivní funkce.