Rychlé vyhledávání

Jakub Závada, skorpikova.miluse(at)vfn.cz

Urolitiáza, tumory ledvin, obstrukce močových cest

Autor: Jakub Závada, Martina Peiskerová

anotační obrázek

Přednáška shnruje problematiku urolitiázy, tumorů ledvin a obstrukce močových cest z hlediska internisty a nefrologa. Probrány jsou jednotlivé typy urolitiázy, jejich etiopatogeneza a léčba, dále základní přehled o tumorech ledvin a diagnostice a léčbě obstrukce močových cest. Materiál je určen studentům a zájemncům o obor nefrologie.

Poruchy metabolismu sodíku a vody

Autor: Jakub Závada

anotační obrázek

Přednáška shrnuje základní patofyziologické principy a klinický význam poruch metabolismu sodíku a vody, jejich diagnostiku a léčbu. Nejprve je vysvětlena patofyziologie regulace vodní a sodíkové homeostázy a následně probrána hyponatremie, hypernatremie, hypovolemie a edémové stavy.

Sekundární glomerulopatie

Autor: Jakub Závada, Romana Ryšavá

anotační obrázek

Přednáška shrnuje problematiku sekundárních glomerulopatií, t.j. postižení glomerulů při systémovém onemocnění, jako je např. diabetes nebo SLE. Výklad zahrnuje diabetickou nefropatii, amyloidozu ledvin, lupusovou nefritidu, ANCA asociované vaskulitidy a Goodpastuerovu chorobu.

Poruchy acidobazické rovnováhy a metabolismu kalia

Autor: Jakub Závada

anotační obrázek

Přednáška shrnuje základní patofyziologické principy a klinický význam poruch acidobazické rovnováhy a metabolismu kalia, jejich diagnostiku a léčbu. Postupně je zmíněna patofyziologie acidobazické rovnováhy (ABR), respirační a metabolické poruchy ABR, hyperkalemie a hypokalemie.