Základy funkční anatomie pánevního dna

V prezentaci pro studenty lékařství je představena funkční anatomie pánevního dna z pohledu urogynekologie. Pánevní dno představuje jakýsi trychtýřovitý útvar tvořený svaly a vazivem, jejichž vlákna se rozbíhají do všech směrů. Svaly pánevního dna se rozkládají mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí na spodině pánevního kruhu. Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev, které leží nad sebou a mají dohromady tloušťku dlaně. Svaly pánevního dna jsou uspořádány tak, že svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají odpředu dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč a vlákna vnější vrstvy opět probíhají odpředu dozadu. V oblasti hráze, středu pánevního dna, se svalová vlákna zhušťují a vytvářejí jakýsi „ opěrný kříž", který zajišťuje pevnost.

Klíčová slova: anatomie, pánevní dno, gynekologie, urologie, moč - inkontinence, funkční anatomie, pánevní dno, urogynekologie, inkontinence

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 2
rating
uživatelské hodnocení

autor: Kamil Švabík | pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1.LF a VFN | publikováno: 4.4.2007 | poslední úpravy: 4.12.2012
citace: Švabík Kamil: Základy funkční anatomie pánevního dna. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 4.4.2007, poslední aktualizace 4.12.2012 [cit. 2018-05-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-394-zaklady-funkcni-anatomie-panevniho-dna>. ISSN 1803-6619.