Antihypertenziva - Léky používané u kardiovaskulárních onemocnění
Kriteria arteriální hypertenze, rozdělení hypertenze, rizika spojená s arteriální hypertenzí. Zásady léčby, nefarmakologická a farmakologická léčba hypertenze. Výběr farmakoterapie: 1) Léky s klinicky prokázaným příznivým vlivem na morbiditu a mortalitu léčených (léky volby u hypertenze), 2) ostatní antihypertenziva.
Farmakoterapie diabetu mellitu - Prezentace pro bakalářské obory
Farmakoterapie diabetu mellitu zahrnuje komplexní přístup spolu s dietními a režimovými opatřeními. Při dostatečné tvorbě vlastního insulinu účinná terapie perorálními antidiabetiky představuje metodu volby, zatímco při nedostatečné tvorbě insulinu je insulinoterapie jedinou možností při v současnosti málo rozvinuté metodice transplantace beta buněk pankreatu. Hlavním úkolem však zůstává i snižování insulinoresistence, jako hlavního důvodu DM 2. typu a tím vším zamezení jak makrovaskulárních, tak mikrovaskulárních komplikací diabetu.
Lékové formy - Prezentace pro bakalářské obory
Lékové formy výrazně ovlivňují jak farmakodynamické( mechanismus účinku), tak farmakokinetické (účinné hladiny v místě účinku) vlastnosti léčiv. Jejich znalost a správné užití je nejen předpokladem zachování účinnosti, bezpečnosti a kvality léčiv, ale i zajištěním spolupráce s pacientem (užitím pro pacienta příjemnějších forem), která je pro terapii nezbytná.
Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním
Přednáška pojednává o nepravidelných a patologických polohách plodu a poruchách mechanismu I. a II.doby porodní, z hlediska diagnostiky a terapie. Důraz je kladen na problematiku porodu koncem pánevním. Ozvučená přednáška "Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.
Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství
Přednáška popisuje diagnostiku a léčbu předčasného porodu a prodlouženého těhotenství. Definuje rozdíly mezi potratem, předčasným porodem a porodem v termínu, resp. po termínu. Ozvučená přednáška "Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství" je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.
Patologický vývoj plodu
Prezentace informuje o nejčastějších vývojových anomáliích plodového vejce genetické i negenetické povahy. Zmíněny jsou nejčastější teratogenní vlivy poškozující těhotenství. Větší prostor je věnován poruchám růstu plodu. Jsou podrobně rozebrány porodnické, neonatologické a etické aspekty hypotrofizace a těžké anemizace plodu.
Intrapartální monitoring plodu
Přednáška pojednává o klasických i moderních metodách sledování stavu plodu v průběhu porodu. Hlavním cílem tohoto monitoringu je včas zachytit hrozící hypoxii plodu a adekvátní léčbou zabránit jeho závažnému postižení či úmrtí. Text je určen studentům oborů porodnictví a gynekologie.
Organizace prenatální péče
Přednáška s názvem "Organizace prenatální péče" určena především studentům studující obory porodnictví a gynekologie. Podává komplexní pohled na systém a kvalitu prenatání péče v ČR. Definuje základní termíny a vyzdvihuje hlavní příčiny vynikajících výsledků české perinatální medicíny.
Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu
Přednáška s názvem "Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu" která je určena především studentům oboru porodnictví a gynekologie, podává velmi detailní pohled na aktuální stav prenatální diagnostiky a managementu vrozených vývojových vad plodu.