Patologické stavy v těhotenství - Diabetes mellitus v graviditě
První část cyklu přednášek o závažných těhotenských patologických stavech pojednává o vztahu diabetu a těhotenství. Je zde obsažena klasifikace diabetu v graviditě a nastíněn management péče o těhotné diabetičky počínaje prekoncepční přípravou diabetiček I.typu a konče porodem diabetických matek a možnými komplikacemi plodů, resp. novorozenců.
HELLP syndrom - Patologické stavy v těhotenství II
Sdělení pojednává o definici, etiopatogenezi, klinických a laboratorních příznacích a diferenciální diagnostice jednoho z nejzávažnějších patologických stavů v těhotenství. Obsahuje i výčet častých komplikací a návrh léčebného postupu u HELLP syndromu. Ozvučená přednáška je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.
Fyziologie a patologie menstruačního cyklu
Přednáška se zabývá fázemi menstruačního cyklu, jeho řízením a hormonálními charakteristikami. Část věnovaná poruchám menstruačního cyklu je v prezentaci stručně rozdělena, podrobněji je probírána formou interaktivní diskuze se studenty. Přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie.
Legislativa zdravotnických prostředků v zubním lékařství
Přehled legislativy zdravotnických prostředků se zaměřením na stomatologické zdravotnické prostředky; výklad direktivy 93/42/EEC a jejích ekvivalentů v naší legislativě, zakázkové zdravotnické prostředky a povinnosti jejich výrobců. Ozvučená přednáška Legislativa zdravotnických prostředků v zubním lékařství je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v PRAZE.
Využití laserů v medicíně
Využití laserů v medicíně - úvod, fototerapie, využití nízkovýkonových a vysokovýkonových laserů v různých oborech. V medicíně se začal rubínový laser využívat ihned. Nejprve v oftalmologii (operace oční sítnice) a v kožním lékařství, při odstraňování pigmentových skvrn. Pro lékaře byly hlavní důvody použití laseru možnost seskupit světlo na miniaturní plochu, možnost řezání tkání velmi úzkými řezy a možnost odpařování tkání. Dnes toto odvětví nazýváme jako laserovou chirurgii.
Iontová síla
Přednáška vysvětluje iontovou sílu jako míru odlišnosti reálného a ideálního roztoku. Uvádí definici této veličiny, příklady výpočtů. Přednáška je doplněna krátkým testem. veličina charakterisující celkovou „koncentraci náboje” v roztoku, , kde ci je koncentrace jednotlivých iontů a Zi jejich náboj. Iontová síla roztoku ovlivňuje aktivitní koeficienty jednotlivých iontů (Debyeův-Hűckelův zákon) a tím i všechny veličiny, které závisejí na aktivitě (např. pH roztoku, rovnovážnou konstantu, změnu Gibbsovy energie při reakcích apod.). Protože iontová síla biologicky významných roztoků je relativně vysoká, je ji nutno brát v úvahu při všech výpočtech, kde se vyskytuje aktivita iontů a nespoléhat se na oblíbené konstatování, že „koncentrace látek v roztoku je nízká a místo aktivit můžeme použít koncentrace”.
Resuscitace novorozence
Stabilita a resuscitace novorozence na porodním sále se zaměřením na praktické postupy a oživování vitálních funkcí u donošených novorozenců. Resucitace novorozence má svá specifika na rozdíl od reanimace dospělých a větších dětí. V semináři budeme hovořit především o res. a stabilizaci donošených novorozenců na porodním sále. Resuscitace a stabilizace nezralých zvláště pak velmi nezralých novorozenců má další odlišnosti, z nichž o některých se rovněž zmíníme.
Benigní gynekologické tumory
Nezhoubné gynekologické nádory jsou velmi častým onemocněním, které se může nacházet ve všech partiích ženského genitálu. Přednáška obsahuje jejich klasifikaci, deiferenciální diagnostiku a návrh optimálního přístupu k těmto diagnózám. Podrobněji je probrána problematika děložních myomů a ovariálních nezhoubných nádorů a cyst.
Náhlé příhody v gynekologii
Náhlé gynekologické příhody nejsou synonymem náhlých příhod břišních, avšak částečně se s nimi překrývají a bolest břicha bývá, kromě krvácení z rodidel, jejich nejtypičtějším příznakem. Přednáška obsahuje definici těchto akutních stavů, jejich rozdělení, typické symptomy a diferenciální diagnostiku. Obsahuje příklady nejčastějších příčin. Podrobněji je zmíněna problematika appendicitis u těhotných a ektopické gravidity.
Minimálně invazivní chirurgie, endometrioza
Přehled diagnostiky a operativy v oblasti minimálně invazivní chirurgie, "see and treat" hysteroskopie a transcervikální chirurgie. Přehled diagnostiky, konzervativní operační léčby endometriozy. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Z toho také vychází nejstarší teorie,, tzv. implantační. Říká, že za výskyt endometriózy může tzv. „ zpětná menstruace“. Za normálních okolností se hormonálně změněná sliznice děložní ( endometrium) odplavuje z dutiny děložní pochvou a nastává menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody i do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich „zahnízdění“ (implantaci) a stejný hormonální proces, jaký probíhá na sliznici děložní, pak probíhá i na implantovaných částečkách sliznice v dutině břišní a v pánvi.