Náhlé příhody v gynekologii

Náhlé gynekologické příhody nejsou synonymem náhlých příhod břišních, avšak částečně se s nimi překrývají a bolest břicha bývá, kromě krvácení z rodidel, jejich nejtypičtějším příznakem. Přednáška obsahuje definici těchto akutních stavů, jejich rozdělení, typické symptomy a diferenciální diagnostiku. Obsahuje příklady nejčastějších příčin. Podrobněji je zmíněna problematika appendicitis u těhotných a ektopické gravidity.
Minimálně invazivní chirurgie, endometrioza

Přehled diagnostiky a operativy v oblasti minimálně invazivní chirurgie, "see and treat" hysteroskopie a transcervikální chirurgie. Přehled diagnostiky, konzervativní operační léčby endometriozy. Základní podmínkou tohoto onemocnění je přítomnost menstruace. Z toho také vychází nejstarší teorie,, tzv. implantační. Říká, že za výskyt endometriózy může tzv. „ zpětná menstruace“. Za normálních okolností se hormonálně změněná sliznice děložní ( endometrium) odplavuje z dutiny děložní pochvou a nastává menstruace. Částečky endometria jsou však během menstruace vyplaveny vejcovody i do dutiny břišní. Podle implantační teorie zde může dojít k jejich „zahnízdění“ (implantaci) a stejný hormonální proces, jaký probíhá na sliznici děložní, pak probíhá i na implantovaných částečkách sliznice v dutině břišní a v pánvi.
Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním

Přednáška pojednává o nepravidelných a patologických polohách plodu a poruchách mechanismu I. a II.doby porodní, z hlediska diagnostiky a terapie. Důraz je kladen na problematiku porodu koncem pánevním. Ozvučená přednáška "Nepravidelné a patologické polohy plodu, porod koncem pánevním" je určena pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů porodnictví a gynekologie.
Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství

Přednáška popisuje diagnostiku a léčbu předčasného porodu a prodlouženého těhotenství. Definuje rozdíly mezi potratem, předčasným porodem a porodem v termínu, resp. po termínu. Ozvučená přednáška "Poruchy trvání těhotenství, partus prematurus, prodloužené těhotenství" je určena pro studenty oborů porodnictví a gynekologie.
Patologický vývoj plodu

Prezentace informuje o nejčastějších vývojových anomáliích plodového vejce genetické i negenetické povahy. Zmíněny jsou nejčastější teratogenní vlivy poškozující těhotenství. Větší prostor je věnován poruchám růstu plodu. Jsou podrobně rozebrány porodnické, neonatologické a etické aspekty hypotrofizace a těžké anemizace plodu.
Intrapartální monitoring plodu

Přednáška pojednává o klasických i moderních metodách sledování stavu plodu v průběhu porodu. Hlavním cílem tohoto monitoringu je včas zachytit hrozící hypoxii plodu a adekvátní léčbou zabránit jeho závažnému postižení či úmrtí. Text je určen studentům oborů porodnictví a gynekologie.
Organizace prenatální péče

Přednáška s názvem "Organizace prenatální péče" určena především studentům studující obory porodnictví a gynekologie. Podává komplexní pohled na systém a kvalitu prenatání péče v ČR. Definuje základní termíny a vyzdvihuje hlavní příčiny vynikajících výsledků české perinatální medicíny.
Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu

Přednáška s názvem "Současné metody prenatálního screeningu a nejčastější vrozené vady plodu" která je určena především studentům oboru porodnictví a gynekologie, podává velmi detailní pohled na aktuální stav prenatální diagnostiky a managementu vrozených vývojových vad plodu.
Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení

Přednáška s názvem "Náhlé příhody v porodnictví - Úvod, Rozdělení" je určena pro studenty studující obory porodnictví a gynekologiea v 1.části pojednává o náhlých příhodách v porodnictví -krvácení, NPB, aktní interní komplikace.V druhé části jsou rozděleny příčiny náhlých příhod z hlediska časového vzniku.