Rychlé vyhledávání

Otorinolaryngologie

Radiodiagnostika v ORL

Autor: Zuzana Ryznarová

anotační obrázek

Prezentace popisuje základní zobrazovací metody v otorinolaryngologii, je určena pro pregraduální přípravu. Otitis media acuataa mastoiditi sacuta – zastření sklípkového systému na prostém snímku (zvýšení denzityna CT) způsobeno zduřením sliznice a výpotkem, později dekalcinace ztenčení stěn sklípků.Otitis media chronicaa mastoiditis chronica – sklerotizace kostní tkáně a sklípků se zmenšením prostornosti sklípkového systému.

Atlas onemocnění hlasu a řeči

Autor: Tomáš Nikl

anotační obrázek

Ve spolupráci Foniatrické kliniky 1. LF UK a VFN a Katedry teorie obvodů FEL, ČVUT v Praze vznikla výuková aplikace „Atlas onemocnění hlasu a řeči“. Aktuálně je prezentován přehled základních poruch hlasu, se kterými se můžeme v oblasti foniatrie a otorinolaryngologie setkat. Jsou zde uvedeny stručné lékařské popisy, které jsou doplněny v záložkách konkrétními nálezy a analýzami. Audiovizuální ukázky - pohled do hrtanu při stroboskopickém záznamu kmitání hlasivek. V analýzách jsou prezentovány zvukové ukázky prodloužené fonace vokálů a čtení textu; jsou doplněny o ukázku objektivní akustické analýzy hlasu a řeči.

Kranio-endonasální kombinovaný chirurgický přístup

Autor: Jan Vokurka

anotační obrázek

Prezentace je další z cyklu rhinochirurgických přednášek pro studenty 1. lékařské fakulty UK. Na videu je instruktivně shrnut kombinovaný chirurgický výkon k odstranění nádoru baze lební. Jsou přehledně vysvětleny základní kroky funkční endonasální chirurgie při onkologické operaci baze lební. Zároveň jsou prezentovány výhody, které přináší použití různých technických pomůcek, zejména použití laseru. Má sloužit studentům jako příprava k seminářům a přednáškám probíhajících na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, 1.LFUK, FN v Motole. Prezentace vznikla jako součást projektu FRVŠ 1422/2011.

 

                                                                                  

Neurootologie II.

Autor: Zdeněk Čada

anotační obrázek

 Přístrojové vyšetření vestibulárního systému. Prezentace je druhou z cyklu neurootologických přednášek pro studenty 1. lékařské fakulty UK. Shrnuje možnosti, které nabízí přístrojová technika k diagnostice poruch rovnovážného ústrojí. Je vysvětlena podstata fyzikální podstata jednotlivých vyšetření, charakter jejich výstupů, jejich interpretace a klinické využití. Má sloužit studentům jako příprava k seminářům a přednáškám probíhajících na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, 1.LFUK, FN v Motole. Prezentace vznikla jako součást projektu FRVŠ 1422/2011.

 

Neurootologie I.

Autor: Zdeněk Čada

anotační obrázek

Prezentace je první z cyklu neurootologických přednášek pro studenty 1. lékařské fakulty UK. Shrnuje algoritmus vyšetření pacienta s poruchou rovnováhy. Po definování základních pojmů je shrnuto základní anatomické uspořádání periferního vestibulárního aparátu, je vysvětlena funkce rovnovážného systému, jsou shrnuty základní klinické projevy. V závěru prezentace jsou představeny základní diagnózy, jejich typická symptomatologie, diagnostika a léčba. Má sloužit studentům jako příprava k seminářům a přednáškám probíhajících na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, 1.LFUK, FN v Motole. Prezentace vznikla jako součást projektu FRVŠ 1422/2011.

Otologie I

Autor: Jan Bouček

anotační obrázek

 Prezentace je první z cyklu otologických přednášek pro studenty 1. lékařské fakulty UK. Shrnuje základní patofyziologii ucha a slyšení, základní informace o onemocněních zevního ucha, o zánětlivých afekcích postihující zevní a střední ucho, o jejich klinických projevech a léčbě. Má sloužit studentům jako příprava k seminářům a přednáškám probíhajících na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, 1.LFUK, FN v Motole. Prezentace vznikla jako součást projektu FRVŠ 1422/2011.

Antrostomie

Autor: Jan Vokurka

anotační obrázek

Prezentace je první z cyklu rhinochirurgických přednášek pro studenty 1. lékařské fakulty UK. Na videu jsou instruktivně shrnuty základní kroky funkční endonasální chirurgie. Jsou přesně zachyceny klíčové kroky vedoucí k odstranění patologie v oblasti osteomeatálního komplexu maxilárního sinu, za respektování anatomických a fyziologických souvislostí v dané lokalitě. Zároveň jsou prezentovány výhody, které přináší použití různých technik, zejména použití shaveru. Má sloužit studentům jako příprava k seminářům a přednáškám probíhajících na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku, 1.LFUK, FN v Motole. Prezentace vznikla jako součást projektu FRVŠ 1422/2011.