Rehabilitace, fyzioterapie, ergoterapie

Úvod do biologické psychiatrie

Autor: Zdeněk Fišar

Biologická psychiatrie se zabývá duševními poruchami a poruchami chování z hlediska přírodovědeckého. V této práci jsou shrnuty základní poznatky o neuronech, synapsích, neurotransmiterech a receptorových systémech uplatňujících se při přenosu nervového signálu. Následuje stručný výklad poznatků o působení různých psychofarmak a hypotézy o mechanismech vzniku a léčby schizofrenie, afektivních poruch a demence. Upravená a rozšířená verze této práce vyšla v knižní podobě (Z. Fišar, R. Jirák: Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie. Grada, Praha, 2001).

Mechanické vlastnosti kosterního svalu

Autor: Tomáš Kripner, Zdeněk Wunsch, Jiří Kofránek

Interaktivní výukový simulátor, provázený vysvětlujícím textem, slouží k vysvětlení a praktickému procvičení prostřednictvím virtuálních experimentů se svalem (nahrazuje a doplňuje praktická cvičení se živým objektem). Výukový program je nyní volně šiřitelný na platformě Control Web 5. Současně je přenesen na internetovou platformu Macromedia Flash. Je k dispozici na stránkách Laboratoře biokybernetiky a počítačové podpory výuky Ústavu patologické fyziologie - na internetové adrese: www.physiome.cz. Program byl testován se skupinou studentů jako alternativa k fyziologickému praktiku.

Lokální anestetika - Text pro bakalářské obory

Autor: Norbert Gaier

Základní poznatky o lokálních anesteticích pro bakalářské obory. Text se stručně zabývá dělením lokálních anestetik podle chemické struktury, mechanismem jejich účinku, farmakokinetikou, dalšími účinky těchto látek a jejich nežádoucími účinky, dále vlivem vazokonstrikční přísady a uvádí základní druhy lokální anestézie. Jednotlivá lokální anestetika jsou prezentována s přihlédnutím na aktuální stav v ČR. Text je doplněn seznamem literatury pro zájemce o hlubší studium.

Objektivizační metody ve fyzioterapii - 1

Autor: Zdeněk Guřan

Multimediální přednáška zaměřená na objektivizační metody ve fyzioterapii s odkazy na videodokumenty a další materiály. Prezentace software měření Footscan. Prezentace funkcí software Footscan. Střižné síly a detaily měření na footscan. Dynamometrie, polyelektromylografie a elektrogoniometrie. Posturografie, biofeedback, analýza chůze, 3D videografie, diagnostické a terapeutické možnosti chůze, kvantitativní hodnocení.

Analýza chůze

Autor: Zdeněk Guřan

Přednášky jsou určeny především pro studenty studující obory rehabilitace, fyzioterapie a ergoterapie a zabýva se problematikou z  diagnostiky poruch chůze. Jsou doplněny videodokumentací a odkazy na užitečné internetové stránky. Součastí přednášek má být také praktické hodnocení videozáznamu.

Analgetika a antirevmatika - Prezentace pro bakalářské obory

Autor: František Perlík

Prezentace shrnuje možnosti farmakologického ovlivnění bolesti a zánětu u chorob pohybového ústrojí. Používaná léčiva patří do skupiny anilinových (např. paracetamol) a fenazonových derivátů a mezi nesteroidní antirevmatika. Dále jsou uvedeny chorobu modifikující léčiva revmatoidní artritidy. V přehledu jsou shrnuty základní farmakologické vlastnosti, nežádoucí účinky a základy terapeutického použití.

Terapie osteoporózy - Léčebně preventivní opatření, farmakoterapie

Autor: Helena Buzková

Přednáška se zabývá farmakoterapií osteoporózy stejně jako léčebně preventivními přístupy. Elektronický výukový dokument  "Terapie osteoporózy - Léčebně preventivní opatření, farmakoterapie" je určen pro studenty 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze oborů farmakologie, rehabilitace, fyzioterapie a ergoterapie.

Klimatoterapie

Autor: Marie Břízová

Studenti jsou seznámeni s charakteristikou lázeňských míst v ČR, jejich klimatickými podmínkami a vlivem na léčená onemocnění. Je probrána problematika thalassoterapie – léčby u moře. Dále jsou seznámeni s využitím léčebných koupelí, ozdravných  lázní a pití léčivých vod. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Přehled chirurgických oborů pro fyzioterapeuty

Autor: Marie Břízová

Ve třech prezentacích je uvedena obecná chirurgie, traumatologie a speciální chirurgie. Studenti fyzioterapie jsou seznámeni s chirurgickou problematikou, je vzpomenut význam, jaký má rehabilitační léčba pro příznivý pooperační průběh. Prezentace jsou úvodem k přednáškám, které podávají přehled chirurgických oborů v plné šíři. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Antropometrika

Autor: Marie Břízová

Prezentace seznamuje studenty s integrálním pojetím antropologie, a zabývá se antropometrikou, tedy metodami přesného měření lidského těla pro účely vědeckého zpracování naměřených údajů. Antropologie je spolu se zoologií a botanikou jedním ze 3 základních biologických oborů. Je to nauka o člověku, jeho díle a hodnotách.
Jako obor se vyvíjí.