Lékařská informatika a informační věda

Kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené - pomůcky, předepisování kompenzačních pomůcek

Autor: Doubravka Kostlivá

Přednáška zahrnuje oblast kopmenzačních pomůcek, indikace, způsoby předepisování a hrazení. Studenti by si měli doplnit informace z předešlého studijního období, prakticky si vyzkoušet, jakým způsobem lze vyplnit poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Technická pomůcka je definována jako produkt, nástroj, pom stroj, pomůcka, zařízení nebo technický systém užívaný osobou s handicapem. Je vyrobena individuálně nebo je k dostání na na běžěžném trhu.

Ergoterapeutické přístupy a medely psychosociálních dysfunkcí, ergoterapeutický proces v psychiatrii

Autor: Monika Kohoutová

Přednáška seznamuje s modely a přístupy u psychosociálních dysfunkcí v ergoterapii, ergotera. proces. Světová zdravotnická organizace chápe rehabilitaci jako široký soubor aktivit, které kromě léčebné péče zahrnují též fyzioterapii, ergoterapii a terapii psychosociálních potřeb člověka. Rehabilitace je vnímána jako proces, jehož cílem je umožnit lidem s disabilitou. Dosáhnout a udržet si optimální funkční úroveň fyzických, senzorických, psychologických a/ nebo sociálních schopností. Rehabilitace poskytuje lidem s disabilitou nástroje, které potřebují pro zachování soběstačnosti a sebeurčení.

Ekonomie zdravotnictví - seminář předmětu Počítačová podpora diagnostiky a terapie

Autor: Daniel Smutek

Seminář Ekonomie zdravotnictví. Objasňuje důvody tržního selhání ve zdravotnictví, popisuje různé zdravotnické systémy a jejich indikátory, metody kvantifikace efektivnosti a přínosů a příklady ekonomického rozhodování ve zdravotnictví. Prezentace je určena studijním programům ékařská informatiky a informačních věd.

Analýza obrazu

Autor: Daniel Smutek

Obrazový materiál k semináři o Analýze obrazu. V přednášce jsou probírány základní charakteristiky obrazu jako jeho rozlišení, počet odstínů, jas, kontrast, histogram a jejich úpravy, jsou zmiňovány operace s obrazy a konkrétní příklady jako digitální subtrakční angiografie a registrace. Materiál je určen studentům oborů lékařská informatika a informačnívh věd.

Ultrasonografická diagnostika v medicíně

Autor: Daniel Smutek

Přednáška pojednávající o použití ultrazvuku jako diagnostické metody v medicíně. Nejprve jsou stručně probrány základní fyzikální vlastnosti ultrazvuku a poté jsou předkládány obrazové příklady reprezentující základní typy vyšetření. Dokument je určen pro studenty oborů fyziologie a patologické fyziologie, lékařské informatiky a informačních věd, radiologie, radiodiagnostiky a zobrazovacích metod.

Molekulární medicína a biotechnologie

Autor: Jiří Valach, a kol.

V rámci projektu financovaného z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hl. m. Prahy s názvem Zavedení pregraduálního studijního programu „Molekulární medicína v teorii a v praxi biotechnologické společnosti“ vzniká na 1. LF UK ucelený studijní program, který seznámí studenty nejen s medicínskou stránkou oboru molekulární medicína a biotechnologie, ale také s možnostmi komerčního využití nabytých teoretických znalostí. První částí tohoto programu je předmět Molekulární medicína a biotechnologie, který pilotně proběhl v zimním semestru 2007. Druhou částí je praktický kurz Inovace a řízení ve zdravotnictví. V tomto kurzu jsou k dispozici přednášky k předmětiu Molekulární medicína a biotechnologie.

Úvod do počítačových systémů

Autor: Petr Honzík, Jaroslav Dušek, Martin Kubačák

V první části se naučíte základní pojmy z oblasti informatiky, terminologie, používané jednotky, kódování informace, základní rozdělení počítačů. Ve druhé části "Úvodu do počítačových systémů" je popsán hardware nutný pro chod počítače i přídavná periferní zařízení. Ozvučené prezentace jsou určeny studentům lékařské informatiky a informačních věd.

Počítače a zdraví

Autor: Martin Kubačák

V přednášce jsou shrnuty nejzákladnější informace o výhodách i nevýhodách používání počítačů z ohledem na zdraví uživatele.

Laboratorní diagnostika v gastroenterologii

Autor: Petr Kocna

Encyklopedicky strukturované texty metodik laboratorních vyšetření v gastroenterologii, PowerPoint obrázky, on-line odkazy na abstrakta NLM Medline, národní číselník laboratorních metod na serveru MZ ČR.

Podmínky užívání, ochrana osobních údajů a autorských práv

Autor: Tomáš Nikl

Nakládání s obsahem serveru portal.lf1.cuni.cz, který je chráněn autorským právem, se řídí zákonem č. 121/2000 Sb., autorský zákon, v účinném znění. Chcete-li kterýkoliv zveřejněný materiál převzít dle §34 (1) c), případně jej dále šířit jiným způsobem, vyžádejte si prosím předem souhlas vydavatele; bez jeho souhlasu není převzetí dovoleno.

Celý článek >