Psychobiologické reakce na stres a trauma
Způsob chápání psychického a tělesného bytí jako něčeho odděleného je častým názorem zakořeněným v našem myšlení. Tento názor byl v historii evropského myšlení filosoficky formulován jako tzv. Karteziánský dualismus. Podle tohoto dělení svět sestává ze dvou základních a od sebe oddělených substancí bytí psychického (res cogitans) a bytí materiální povahy (res extensa), tedy doslovně toho druhu bytí, které je rozprostraněné. V tomto kontextu určité jevy jsou chápány více jako přináležející k té či oné substanci byť obě jsou spojeny v tzv. psychofyzickém paralelismu. Skutečnost, že účinek toxické látky, úraz či jiná organická porucha může vyvolat změny psychické z hlediska současného pohledu nikoho příliš nepřekvapuje, byť zde jde o překonání hranice mezi psychickým a tělesným. Na straně druhé tzv. psychosomatické fenomény, kdy trýznivé myšlenky, stres či trauma jsou „materializovány“ do tělesného onemocnění jsou i nyní něčím čemu v mnohých případech jen s obtížemi může člověk věřit. Slovy Thomase Kuhna lze říci, že se zde dotýkáme paradigmatu, které představuje anachronismus našeho myšlení ve kterém psychické, přes svoji nadřazenost substance blízce se dotýkající božského, ztratilo realitu ve vztahu k tělesné polaritě bytí.
Ošetřovatelský proces při uspokojování potřeby výživy a spánku u dětí a dospělých
Prezentace zahrnuje soubor přednášek, které jsou určeny pro studenty 1. ročníku oboru Všeobecná sestra a 2. ročníku oboru Všeobecné lékařství. Tato prezentace zahrnuje ošetřovatelský procec při zajištění výživy u dětí a dospělých a ošetřovatelský proces při zajištění spánku u dětí a dospělých.
Střevní parazitární infekce
Přednáška obsahuje základní informace o etiologii, patogenezi, klinickém obrazu, diagnostice a léčbě střevních parazitárních infekcí (amébóza, giardióza, kryptosporidióza, isosporóza, cyklosporóza, dientamébóza, enterobióza, askarióza, trichurióza, ankylostomóza, strongyloidóza).
Kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené - pomůcky, předepisování kompenzačních pomůcek
Přednáška zahrnuje oblast kopmenzačních pomůcek, indikace, způsoby předepisování a hrazení. Studenti by si měli doplnit informace z předešlého studijního období, prakticky si vyzkoušet, jakým způsobem lze vyplnit poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Technická pomůcka je definována jako produkt, nástroj, pom stroj, pomůcka, zařízení nebo technický systém užívaný osobou s handicapem. Je vyrobena individuálně nebo je k dostání na na běžěžném trhu.
Ergoterapeutické přístupy a medely psychosociálních dysfunkcí, ergoterapeutický proces v psychiatrii
Přednáška seznamuje s modely a přístupy u psychosociálních dysfunkcí v ergoterapii, ergotera. proces. Světová zdravotnická organizace chápe rehabilitaci jako široký soubor aktivit, které kromě léčebné péče zahrnují též fyzioterapii, ergoterapii a terapii psychosociálních potřeb člověka. Rehabilitace je vnímána jako proces, jehož cílem je umožnit lidem s disabilitou. Dosáhnout a udržet si optimální funkční úroveň fyzických, senzorických, psychologických a/ nebo sociálních schopností. Rehabilitace poskytuje lidem s disabilitou nástroje, které potřebují pro zachování soběstačnosti a sebeurčení.
Ekonomie zdravotnictví - seminář předmětu Počítačová podpora diagnostiky a terapie
Seminář Ekonomie zdravotnictví. Objasňuje důvody tržního selhání ve zdravotnictví, popisuje různé zdravotnické systémy a jejich indikátory, metody kvantifikace efektivnosti a přínosů a příklady ekonomického rozhodování ve zdravotnictví. Prezentace je určena studijním programům ékařská informatiky a informačních věd.
Analýza obrazu
Obrazový materiál k semináři o Analýze obrazu. V přednášce jsou probírány základní charakteristiky obrazu jako jeho rozlišení, počet odstínů, jas, kontrast, histogram a jejich úpravy, jsou zmiňovány operace s obrazy a konkrétní příklady jako digitální subtrakční angiografie a registrace. Materiál je určen studentům oborů lékařská informatika a informačnívh věd.
Lékařská chemie, biochemie a molekulární biologie. Praktická cvičení I a II.
Předkládaná skripta pro výuku praktických cvičení z lékařské chemie, molekulární biologie a biochemie vycházejí z textu publikovaného v roce 2004. Od té doby došlo k řadě různých změn a tak bylo nutno texty upravit pro stávající potřeby. V důsledku inovace ve výuce uvedených oborů byla některá čistě teoretická témata vypuštěna, zejména ta, která budou probírána na seminářích. Naopak jiné kapitoly byly doplněny.
Technologie kvantitativních metod
Optické metody: absorpční, verikální, reflexní a atomová absorpční fotometrie, fluorimetrie, chemiluminiscence, turbidimetrie, nefelometrie. Elektrochemické metody: potenciometrie, ampérometrie, polarografie, coulometrie, konduktometrie. Elektromigrační metody: zónová elektroforéza, izoelektrická fokusace, izotachoforéza, kapilární elektroforéza, western blotting. Fyzikální metody: osmometry. Chromatografie: TLC, HPLC, GLC.
Optické metody používané v biochemii
Text vysvětluje principy a použití optických metod v lékařské biochemii. Podrobněji se zabývá fotometrií a spektrofotometrií, dále se probírá nefelometrie a turbidimetrie, fluorimetrie a spektrofluorimetrie, luminimetrie, polarimetrie a další.