Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Autor: Jan Živný

anotační obrázek

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

 

Lalokové plastiky

Autor: kolektiv: Klinika plastické chirurgie

anotační obrázek

Lalok je živá tkáňová struktura zachovávající svou vascularizaci pomocí cévní stopky. Volný lalok x stopkovaný lalok. Stopka - dočasně nebo trvale spojena s dárcovským místem, nebo anastomosována s místem příjmu. Proximální stopka x distální stopka.

Lalokové plastiky obličeje. Užití a typy jednotlivých laloků, možnosti odběrových míst a fotografická dokumentace.

Lalokové plastiky trupu a horní končetiny. Typy laloků, odběrová místa, indikace k použití jednotlivých laloků.

Prezentace kliniky plastické chirurgie 1. LF UK nemocnice Na Bulovce je určena studentům a zájemcům o obory chirurgie, traumatologie, ortopedie. Především pak studentům plastické chirurgie. 

Kariologie

Autor: Zdeněk Broukal

anotační obrázek

Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod: Úvodní přednáška k předmětu Kariologie, přehled 15 následujících kapitol, přehled orální biologie a fyziologie ve vztahu k zubnímu kazu. Ozvučená přednáška "Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod" je dostupná na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.

 

Kariologie 2 - Fyziologie a mikrobiologie ústního prostředí: Přehled ontogeneze ústního prostředí, ústa jako otevřený mikrobiální ekosystém, biologické vlastnosti tvrdých zubních tkání, zubní mikrobiální povlak. Kariologie 2 - Fiziologie a mikrobiologie ústního prostředí je ozvučená přednáška kterou lze shlédnout na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.


Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu: Ontogeneze ústního mikrobiálního ekosystému, přehled vlastností kariogenních mikroorganizmů, streptokoků, laktobacilů, pojem infekčního okna. Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu je určena studentům zubního lékařství a je dostupná v ozvučené verzi na e-learningovém serveru 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovz v Praze.


Kariologie 7 - Výživa a zubní kaz: Pojmy výživa, potrava, strava, potravové a stravovací návyky, alimentární x lokální vliv potravy na tvrdé zubní tkáně, Vliv výživy na vývoj chrupu, Vliv výživy v posterupčním období, Fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti potravy, Sacharidy ve výživě Sladidla přirozená, náhradní, umělá, Metabolizmus sacharidů Potravové a stravovací návyky, Fluoridy, Teoretické základy výživového poradenství

Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup: Postoje a chování k orálnímu zdraví, metody a nástroje behaviorální intervence ke změně chování k orálnímu zdraví se zaměřením na zubní kaz. Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup je určena studentům zubního lékařství a je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v Praze.

Kariologie 15 - Strategie léčby a ošetření kazu: Analýza rizika, Zhodnocení klinického nálezu, Rodinná dentální anamnéza, Individuální dentální anamnéza, Úroveň preventivních vědomostí a preventivního chování, Socioekonomický stav, Osobní expektace a compliance, Rozhodovací proces o léčbě/ošetření, Přehled možností léčby/ošetření zubního kazu, Fluoridy

 

 

Aplikace inzulinu

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

Student se zhlédnutím videa seznámí se technikou subkutánní aplikace inzulinu do paže pomocí tzv. inzulinky. Video je určeno jako názorná ukázka pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.

 

Klinické obrazy dermatomykóz

Autor: Magdalena Skořepová

anotační obrázek

Prezentace ukazuje klinické projevy povrchových mykóz kůže, vlasů a nehtů zároveň se základní diferenciální diagnostikou. Dermatomykózy představují významný podíl kožních onemocnění v ambulanci dermatologa. Mykotické choroby kůže a kožních adnex mohou být vyvolány dermatofyty, kvasinkami nebo oportunními hyfomycetami a podle různých druhů jsou na světě rozšířeny nerovnoměrně. Ani časový výskyt není v průběhu let, desetiletí ani staletí stacionární. Prevalence mykotických onemocnění v minulém století rostla a roste i nadále.

Stavba kloubu

Autor: Pavel Šnajdr

anotační obrázek

Přednáška popisuje typy kloubů, obecnou stavbu synoviálního kloubu. Nabízí také krátký přehled pojivové tkáně. Kloub  je pohyblivé spojení dvou či více kostí, které se uvnitř vazivového pouzdra dotýkají plochami povlečenými chrupavkou. Styčné plochy (facies articulares) mají zpravidla tvar kloubní jamky (fossa articularis), která je konkávní, a kloubní hlavice (caput articularis), která je konvexní. Vazivové kloubní pouzdro (capsula articularis) spojuje kosti po obvodu styčných ploch, přičemž je u jednotlivých kloubů připojeno různě daleko od okrajů chrupavčitých styčných ploch. Je dostatečně volné, aby umožnilo krajní výchylky kostí při pohybech. Kloubní dutina (cavitas articularis) je štěrbina mezi styčnými plochami, pouzdrem a dalšími útvary v kloubu, vyplněná synoviální tekutinou (která je produkována kloubním pouzdrem).

Přednášku připravil Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK.

Mechanické vlastnosti kosterního svalu

Autor: Tomáš Kripner, Zdeněk Wunsch, Jiří Kofránek

anotační obrázek

Interaktivní výukový simulátor, provázený vysvětlujícím textem, slouží k vysvětlení a praktickému procvičení prostřednictvím virtuálních experimentů se svalem (nahrazuje a doplňuje praktická cvičení se živým objektem). Výukový program je nyní volně šiřitelný na platformě Control Web 5. Současně je přenesen na internetovou platformu Macromedia Flash. Je k dispozici na stránkách Laboratoře biokybernetiky a počítačové podpory výuky Ústavu patologické fyziologie - na internetové adrese: www.physiome.cz. Program byl testován se skupinou studentů jako alternativa k fyziologickému praktiku.

Torakotomie

Autor: Jaromír Kabát

anotační obrázek

Krátká videosekvence podává představu o nejobvyklejším přístupu do dutiny hrudní při plicní operaci - od přípravy operačního pole až po otevření pleurální dutiny. Operační postup je komentován titulky.

Doporučujeme shlédnout studentům a zájemcům o obor chirurgie, traumatologie.

Lobektomie

Autor: Jaromír Kabát

anotační obrázek

Videosekvence zpřístupňuje pohled na některé obyklé postupy používané při lobektomii - preparace a podvaz větví a.pulmonalis, preparace lymfatických uzlin, sutura bronchu, přerušení parenchymu pomocí stapleru, zavedení dolního hrudního drénu.

Shlédnutí doporučujeme studentům a zájemcům o obor chirurgie a traumatologie. 

Aplikace intramuskulárních injekcí

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

anotační obrázek

Student se zhlédnutím videa seznámí s vyhmatáváním místa vpichu a injekční aplikací léku do musculus gluteus maximus, musculus gluteus medius a musculus quadriceps femoris.

Videa jsou určena jako názorné ukázky pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.