Stavba kloubu

Přednáška popisuje typy kloubů, obecnou stavbu synoviálního kloubu. Nabízí také krátký přehled pojivové tkáně. Kloub  je pohyblivé spojení dvou či více kostí, které se uvnitř vazivového pouzdra dotýkají plochami povlečenými chrupavkou. Styčné plochy (facies articulares) mají zpravidla tvar kloubní jamky (fossa articularis), která je konkávní, a kloubní hlavice (caput articularis), která je konvexní. Vazivové kloubní pouzdro (capsula articularis) spojuje kosti po obvodu styčných ploch, přičemž je u jednotlivých kloubů připojeno různě daleko od okrajů chrupavčitých styčných ploch. Je dostatečně volné, aby umožnilo krajní výchylky kostí při pohybech. Kloubní dutina (cavitas articularis) je štěrbina mezi styčnými plochami, pouzdrem a dalšími útvary v kloubu, vyplněná synoviální tekutinou (která je produkována kloubním pouzdrem).

Přednášku připravil Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK. Dokument je určen studentům 1.LF UK.

Stavba kloubu 20.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Předměty/kurzy