Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Úvod do biologické psychiatrie

Autor: Zdeněk Fišar

anotační obrázek

Biologická psychiatrie se zabývá duševními poruchami a poruchami chování z hlediska přírodovědeckého. V této práci jsou shrnuty základní poznatky o neuronech, synapsích, neurotransmiterech a receptorových systémech uplatňujících se při přenosu nervového signálu. Následuje stručný výklad poznatků o působení různých psychofarmak a hypotézy o mechanismech vzniku a léčby schizofrenie, afektivních poruch a demence. Upravená a rozšířená verze této práce vyšla v knižní podobě (Z. Fišar, R. Jirák: Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie. Grada, Praha, 2001).

Vybrané kapitoly z psychiatrie

Autor: Zdeněk Fišar

anotační obrázek

Ve vybraných kapitolách z psychiatrie je zahrnuto 6 prezentací s namluveným komentářem. Jedná se o základní informace o historii psychiatrie ve světě a v u nás, o poruchách nálady a o psychózách.

Psychosociální vývoj

Autor: Zdeněk Fišar, Dana Janotová, Josef Pavlát, Ivo Paclt, Martin Anders

anotační obrázek

Výukové podklady pro obor "Psychosociální vývoj", který je vyučován společně ve všech bakalářských studijních oborech na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Prezentace byly vytvořeny v programu MS PowerPoint a Adobe Presenter a lze si je stáhnout na vlastní počítač pro prohlížení i bez připojení k Internetu. Součástí uvedených webových stránek jsou testy znalostí z předmětu „Psychosociální vývoj“.

Farmakologie vegetativního nervového systému - parasympatikus

Autor: Jiří Hodis, Karolína Hronová

Ozvučená přednáška je urečna především studentům všeobecného lékařství (3. a 4. ročníku) a zubního lékařství (3. ročníku) jako podpora při výuce a přípravě ke zkoušce z farmakologie. Komplexní přednáška (odkaz přiložen) obsahuje popis fyziologie vegetativního nervového systému, jeho členění, neurotransmisi, dělení receptorů, farmakologické možnosti aktivace a inhibice receptorů zprostředkovávající činnost parasympatického nervového systému a v neposlední řadě terapeutické možnosti a bezpečnost jednotlivých farmakoteraputických skupin ovlivňujících parasympatikus.

Jak úspěšně napravit neúspěch

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Ošetřování otevřené, krvácející zubní dřeně může vyvolávat stres nejen u začínajících zubních lékařů, neboť přímé překrytí dřeně je v praxi často vnímáno jako výkon se značně nejistou prognózou. V článku je na dvou kasuistikách popsán klinický postup krok po kroku, jak ošetření provést pomocí hemostatického gelu a definitivních adhezivních rekonstrukcí. Úspěšné zachování vitality dřeně tímto postupem závisí zejména na dodržení indikací, schopnosti operatéra izolovat pracovní pole a držet se základních principů asepse a adheze.

Protetické instrumentárium, rozdělení fixních náhrad

Autor: Pavla Dudková (Sommerová)

Přednáška uvádí základní rozdělení fixních náhrad a jejich stručnou definicí nebo obrazovým vysvětlením. Dále je zde popsáno instrumentárium používané v zubní ordinaci a protetické laboratoři, které se používá při výrobě zubních náhrad. Přednáška je doplněna četnými fotografiemi nástrojů a přístrojů používanými na našem pracovišti.

Preendodontická dostavba z kompozitního materiálu

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Cílem endodontického ošetření je mechanické a chemické vyčištění systému kořenových kanálků zubu
a jeho následné hermetické zaplnění a utěsnění. Pro dosažení aseptického prostředí se doporučuje izolovat pracovní
pole kofferdamem a mezi jednotlivými návštěvami zhotovit dobře těsnící provizorní výplň. V mnoha případech je však
zub destruován do takové míry, že nasazení kofferdamu a zhotovení funkční provizorní výplně je velice obtížné, až
nemožné. V takových případech je vhodné před samotným opracováním kořenových kanálků provést tzv. preendodontické ošetření. Práce popisuje zhotovení preendodontické dostavby z kompozitního materiálu, která zajistí cirkulární ohraničení dřeňové dutiny a usnadní jak nasazení kofferdamu, tak i zhotovení těsnící provizorní výplně. Klíčová slova: preendodontické ošetření, kompozitní výplň, gingivektomie, endodontické ošetření.

Automatické odsávání z povrchu Kofferdamu

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

Tento článek popisuje klinickou techniku, jak zajistit automatické odsávání z povrchu kofferdamu pomocí upravené standardní savky. Na savce se vytvoří háček, který se zahákne do kofferdamové spony a zalištuje kontinuální odsávání. Tento jednoduchý postup usnadní zubním lékařům práci zejména v situacích, kdy nemají trvale k dispozici asistenci pro čtyřruční práci.

Zkušenosti z provozování zubní ordinace v Keni

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

 Tento článek popisuje nejen medicínské zkušenosti nabyté při pobytu v malém zdravotnickém středisku v Africe. Vybudování střediska panem Alešem Bártou v Keňské vesničce Itibo bylo nedávno zfilmováno ve snímku Daleko za sluncem (Far Beyond the Sun, 2015). Práci v Itibu lze doporučit všem, kteří chtějí zjistit, jak lze provozovat medicínu v jiných podmínkách něž jaké známe z našich končin.

Může chlorhexidin zlepšovat dlouhodobou prognózu kompozitních výplní?

Autor: Michal Dudek

anotační obrázek

 Dlouhodobou stabilitu spoje mezi tvrdými zubními tkáněmi a adhezivně fixovanými rekonstrukcemi jako jsou kompozitní výplně či laboratorně zhotovené keramické a kompozitní rekonstrukce lze podpořit aplikací chlorhexidinu do vypreparované kavity před nanesením total-etch adheziv. V článku je popsán jak teoretický princip i klinické kroky.