Rychlé vyhledávání

Ozvučené přednášky

Základy mamologie II - karcinom prsu

Autor: David Pavlišta

anotační obrázek

Přednáška "Základy mamologie II - karcinom prsu" je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie. Pojednává o onkologických onemocnění prsu, tj. především o jednotlivých typech karcinomů. Je zaměřena především na možnosti chirurgické léčby a doplněna hojnými schematy a obrázky ze zobrazovacích vyšetření i z operačních výkonů.

Preeklampsie - Patologické stavy v těhotenství III

Autor: Vratislav Krejčí

anotační obrázek

Přednáška pojednává o etiopatogenezi, managementu a možných komplikacích preeklampsie. Jde o závažné, poměrně časté, specificky gestační onemocnění, dříve označované jako EPH gestóza. Ozvučená přednáška je určena studentům oborů porodnictví a gynekologie. (II. chirurgická klinika - kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN)

Základy funkční anatomie pánevního dna

Autor: Kamil Švabík

anotační obrázek

V prezentaci pro studenty lékařství je představena funkční anatomie pánevního dna z pohledu urogynekologie. Pánevní dno představuje jakýsi trychtýřovitý útvar tvořený svaly a vazivem, jejichž vlákna se rozbíhají do všech směrů. Svaly pánevního dna se rozkládají mezi stydkou kostí, kostrčí a hrboly sedacích kostí na spodině pánevního kruhu. Pánevní dno se skládá ze tří svalových vrstev, které leží nad sebou a mají dohromady tloušťku dlaně. Svaly pánevního dna jsou uspořádány tak, že svalová vlákna hluboké vrstvy probíhají odpředu dozadu, vlákna střední vrstvy jdou napříč a vlákna vnější vrstvy opět probíhají odpředu dozadu. V oblasti hráze, středu pánevního dna, se svalová vlákna zhušťují a vytvářejí jakýsi „ opěrný kříž", který zajišťuje pevnost.

Urolitiáza, tumory ledvin, obstrukce močových cest

Autor: Jakub Závada, Martina Peiskerová

anotační obrázek

Přednáška shnruje problematiku urolitiázy, tumorů ledvin a obstrukce močových cest z hlediska internisty a nefrologa. Probrány jsou jednotlivé typy urolitiázy, jejich etiopatogeneza a léčba, dále základní přehled o tumorech ledvin a diagnostice a léčbě obstrukce močových cest. Materiál je určen studentům a zájemncům o obor nefrologie.

Neurologické vyšetření norma

Autor: kolektiv: Neurologické kliniky 1. LFUK a VFN

anotační obrázek

V multimediální prezentaci je popsán konkrétní postup při neurologickém vyšetření včetně interpretace základních pojmů. Jednotlivé vyšetřovací postupy jsou mimo vlastní popis provedení ukázány i na doprovodných videoukázkách. Anamnéza, Vědomí, Amentní syndrom + konfabulace, Mrákotné stavy – porucha temporálního laloku, Vyšší mozkové funkce (mentální) (MMSE, Mini Mental State Examination, Krátký test kognitivních funkcí), kognitivní schopnosti (afázie, alexie, agrafie, akalkulie), konstrukční praxie, dermatolexie, amúzie, gnostické (agnózie), praktické, apraxie), mnestické (amnézie, poruchy paměti okamžité, čerstvé, starší), logické myšlení (uvažování a řešení problémů), exekutivní funkce.

Urogynekologie - Inkontinence moči u žen

Autor: Alois Martan

anotační obrázek

Ozvučená přednáška "Inkontinence moči u žen" je určena studentům a zájemcům o obory porodnictví a gynekologie. Symptom inkontinence moči u žen je definován jako stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči. Podle starší definice jsme hovořili o inkontinenci moči jako o nechtěném úniku moči z uretry, který je objektivně prokazatelný a je pro ženu sociálním a hygienickým problémem. Nová definice je tedy jednodušší.

Řešení hlubokého infektu endoprotéz

Autor: Rastislav Hromádka, David Jahoda

anotační obrázek

Přednáška zabývající se základy diagnostiky a léčby infektů endoprotéz velkých končetinových kloubů, Totální endoprotéza kyčelního kloubu je operační metoda, při které se provádí náhrada těžce poškozeného kloubu tzv. alloplastikou (endoprotézou). Je nejčastější indikací k implantaci TEP kyčlekoxartróza tj. degenerativnímu postižení kyčle. Dalšími indikacemi jsou stavy po zlomeninách v oblasti kyčelního kloubu, ať už na kosti stehenní (proximálním femuru), nebo v oblasti jamky (acetabulu). Méně často je endoprotéza možností řešení nádorů v oblasti kyčelního kloubu. Endoprotézy kyčle můžeme rozdělit na dva základní typy. Prvním typem jsou tzv. cementovanéendoprotézy, kdy se k fixaci do kosti používá kostní cement (polymethylmetakrylát-plexisklo).

Revmatochirurgie nohy

Autor: Rastislav Hromádka, Stanislav Popelka

anotační obrázek

Multimediální prezentace popisující zakladní ortopedické výkony nohy u pacientů trpících onemocněním pojiva. Revmatochirurgie je chirurgický obor, který se zabývá řešením následků revmatických onemocnění (revmatoidní artritida, lupenka, dna…). Pokročilá stadia vedou k deformitám končetin, která se projevují omezením pohybů v kloubech jak dolních končetin. Nejčastěji jsou poškozeny drobné klouby rukou a nohou.

Biofyzika vidění

Autor: Jaroslava Kymplová

anotační obrázek

Přednáška se zabývá základními principy vidění, principy vnímání barvy a jasu a zmiňuje též některé poruchy tohoto vnímání. Vnímání barev zajišťují čípky. V normálním lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické, vidění barvoslepých lidí je např. dichromatické (dva druhy čípků). Málo známým faktem je, že se u některých lidí vyskytuje i opak barvosleposti, tedy čtyři druhy čípků.

Oko a oční vady

Autor: Jaroslava Kymplová

anotační obrázek

Přednáška se zabývá stavbou a funkcí lidského oka. Popisuje optický systém oka a jeho funkci a též základní vady oka způsobené špatnou funkcí tohoto systému. Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů (např. rodopsin) na světlo. Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku. Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na světelné vlny v rozsahu 400 – 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10-19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.