Základy MR diagnostiky
Prezentace podává základní informace o zobrazování na magnetické rezonanci, a to včetně fyzikálních principů, vysvětlení základních sekvencí i náběr dat a rekonstrukce obrazu.
Ultrasonografie hrudníku
Prezentace pojednává informativním způsobem o možnostech sonografieckého zobrazení patologií hrudníku. Metody UZ vlnění se na rozhraní dvou makroskopických prostředí o různé hustotě odráží. Podíl odražené energie je tím větší, čím větší je rozdíl v akustické impedanci dvou sousedních prostředí. Základní limitací metody je skelet hrudníku a vzduch v plicním parenchymu. Není možné zobrazení změn v prostředí vyplněném vzduchem, ale metoda je velmi efektivní, pokud je vzdušný plicní parenchym nahrazen měkkou tkání nebo tekutinou.
Radiodiagnostika v ORL
Prezentace popisuje základní zobrazovací metody v otorinolaryngologii, je určena pro pregraduální přípravu. Otitis media acuataa mastoiditi sacuta – zastření sklípkového systému na prostém snímku (zvýšení denzityna CT) způsobeno zduřením sliznice a výpotkem, později dekalcinace ztenčení stěn sklípků.Otitis media chronicaa mastoiditis chronica – sklerotizace kostní tkáně a sklípků se zmenšením prostornosti sklípkového systému.
MDCT - Diagnostika s využitím MDCT
Prezentace popisuje základní pojmy a vysvětluje funkci MDCT přístroje a jeho využití v diagnostice patologií, včetně visualizačních technik. Seznámíte se s spirálními a multidektorovými CT a jejich výhodami / nevýhodami, MPR-multiplnární rekonstrukcí, CT plic, skenu skeletu, polytraumatem, CT tumorzních procesů a CT angiografie.
Možnosti použití obrazových detektorů Medipix2 v RTG mamografii
Diplomová práce: Rentgenová mamografie se používá ke zobrazení vnitřních struktur prsu.V současnosti se stále více prosazují detektory pro celoplošnou digitální mamografii (FFDM) proti klasickým mamografickým filmům. Digitální zobrazování v mamografii zkvalitňuje proces zobrazení a tím i diagnostiku samotnou. Medipix2 byl speciálně vyvinut jako detektorpro přímou digitální radiografii (DDR) a zatím se používá jenom ve výzkumu. Cílem mépráce bylo zjistit jeho možnosti použití v rtg mamografii za pomoci nízkokontrastního avysokokontrastního mamografického fantomu. Tyto fantomy simulují ženský prs a používajíse k hodnocení kvality zobrazení mamografického zařízení. Při měření na nízkokontrastníhofantomu se hodnotí počet zobrazených objektů, které jsou součástí fantomu. V tomto případědetektor Medipix2 plně vyhovuje požadavkům na zobrazení. U vysokokontrastního fantomuse hodnotí dosažitelnost rozlišení, které se udává v počtu párů čar na milimetr tzv. prostorová frekvence. Pro dosažení požadovaného rozlišení je třeba umístit fantom dále od detektoru tj.použít zvětšení.
Intervence pod CT kontrolou (převážně v abdominální oblasti)
Přednáška popisuje postup provedení intervenčního výkonu pod CT kontrolou, zároveň je zde velké množství ukázek a příkladů pro demonstraci technik. Seznámíte se s indikacemi, kontraindikacemi biopsie a alkoholizace, Drenáže abscesů jater, jater, sleziny. Drenáž mezikličkových abscesů. Radiodiagnostická klinika IPVZ, FN Bulovka.
Morbus Crohn
Morbus Crohn je chronický nespecifický zánět trávící trubice, který byl svým objevitelem v roce 1932 charakterizovaný jako proces ulcerující, stenozující a fistulující. Přesto, že je výzkumu tohoto onemocnení v poslední dobe věnována velká pozornost, dosud nebyla jeho etiologie zcela objasněná. Dokument je určen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody. K vyšetření pacienta se používají radiologické metody: irigografie a enteroklýza.
Jodové kontrastní látky
Přednáška podává základní informace o jodových kontrastních látkách včetně popisu kontraindikací a typů alergických reakcí, dávkování při snížené funkci ledvin. Rozdělení kontrastních látek. Nežádoucí reakce na jodové kontrastní látky. Hyperosmolalita. přesun extravaskulárních tekutin do oběhu s dočasnou hemodilucía vazodilatací průvodní kardiální jevy: snížení kontraktility myokardu, sklon k převodovým poruchám, sklon ke změnám tepové frekvence (iniciální bradykardie), snížení srdečního výdeje, přímý hyperosmolární účinek na buňky cévního endotelupodporuje uvolňováníbiologicky aktivních působků (histamin, serotonin, fibrinolysiny, kallikreiny, bradykinin, prostaglandina leukotrieny).
CT diagnostika
Přednáška podává v bodech základ CT zobrazování. V praktické části jsou uvedeny příklady patologických nálezů s vysvětlivkami. Mnohonásobnou superprojekcí bodu při měření absorbce ve tkáni se získávají hledané body – pixely. K výpočtu se používají Fourierovy transformace. Každá vrstva má svoji tloušťku defacto měříme objemové body – voxely.
CT břicha (se zaměřením na játra a žlučové cesty)
Prezentace ukazuje různé příklady patologií zejména jater, žlučníku a žlučových cest. Zároveň u každého orgánu je probraná základní anatomie. Anatomie jater: dva laloky -pravý a levý, hranice : spojnice mediální, střední, hepatickážíla a lůžko žlučníku. Lobus caudatus, lobus quadratus. Levý lalok sahák levémedioklavikulárníčáře, nesmísahat ke slezině, na výšku 17 cm. Cévy se zobrazíjako hypodenzníútvary, jen u steatozyjako hyperdenzní. Cévnízásobeníjater: segmenty. K čemu jsou důležité. Levážíla probíháve fissura longitudinalis a hraničís lobus quadratus. Středníjaternížíla tvoříhranici mezi pravým a levým lalokem, pravározděluje pravý lalok na přednísegmenty 5 a 8 a dorsální6 a 7.