CT břicha (se zaměřením na játra a žlučové cesty)

Prezentace ukazuje různé příklady patologií zejména jater, žlučníku a žlučových cest. Zároveň u každého orgánu je probraná základní anatomie. Anatomie jater: dva laloky -pravý a levý, hranice : spojnice mediální, střední, hepatickážíla a lůžko žlučníku. Lobus caudatus, lobus quadratus. Levý lalok sahák levémedioklavikulárníčáře, nesmísahat ke slezině, na výšku 17 cm. Cévy se zobrazíjako hypodenzníútvary, jen u steatozyjako hyperdenzní. Cévnízásobeníjater: segmenty. K čemu jsou důležité. Levážíla probíháve fissura longitudinalis a hraničís lobus quadratus. Středníjaternížíla tvoříhranici mezi pravým a levým lalokem, pravározděluje pravý lalok na přednísegmenty 5 a 8 a dorsální6 a 7.

Předměty/kurzy

Klíčová slova: CT, břicho, nádor, zánět, syndrom

autor: Miroslav Kašpar | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a FNB | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Kašpar Miroslav: CT břicha (se zaměřením na játra a žlučové cesty). Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2018-09-25] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-576-ct-bricha-se-zamerenim-na-jatra-a-zlucove-cesty>. ISSN 1803-6619.