Ústav teorie a praxe ošetřovatelství, 1.LF UK, http://utpo.lf1.cuni.cz/

Aplikace inzulinu

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

Student se zhlédnutím videa seznámí se technikou subkutánní aplikace inzulinu do paže pomocí tzv. inzulinky. Video je určeno jako názorná ukázka pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.

Aplikace intramuskulárních injekcí

Autor: Monika Hošťálková, Iva Eislerová

Student se zhlédnutím videa seznámí s vyhmatáváním místa vpichu a injekční aplikací léku do musculus gluteus maximus, musculus gluteus medius a musculus quadriceps femoris.

Videa jsou určena jako názorné ukázky pro studenty oboru Všeobecná sestra, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství a Adiktologie. Dříve, než student zhlédne výukového video, je nutné, aby danou problematiku prostudoval.

Ošetřovatelský proces při podávání léků

Autor: Monika Hošťálková

Prezentace je určena pro studenty 1. ročníku oboru Všeobecná sestra a 2. ročníku oboru Všeobecné lékařství. Tato prezentace obsahuje úvod k podávání léků včetně terminologie a zásad správného podávání. Další částí je ošetřovatelský proces při podávání léků per os a ošetřovatelský proces při místní aplikaci léků, tzn. aplikace léků na kůži, do oka, nosu, ucha, konečníku a pochvy.

Ošetřovatelský proces při parenterální aplikaci léků

Autor: Monika Hošťálková

Prezentace je určena studentům 1. ročníku oboru Všeobecná sestra. Nejdříve se studenti seznámí s obecným úvodem k injekčním technikám a poté následují jednotlivé způsoby aplikace. Aplikace intradermální a subkutánní se zaměřením na aplikaci inzulinu a nízkomolekulárních heparinů, aplikace intramuskulární zaměřenou a vyhmatávání vhodného místa vpichu a aplikace intravenózní.

Soubor z teorie a praxe ošetřovatelství

Autor: Alice Strnadová

Soubor přednášek pro studenty bakalářského a magisterského studia - Ústav teorie a praxe ošetřovatelství