Fyziologie a patologická fyziologie

Základy MR diagnostiky

Autor: Martin Horák

Prezentace podává základní informace o zobrazování na magnetické rezonanci, a to včetně fyzikálních principů, vysvětlení základních sekvencí i náběr dat a rekonstrukce obrazu.

Ultrasonografie hrudníku

Autor: Zuzana Ryznarová

Prezentace pojednává informativním způsobem o možnostech sonografieckého zobrazení patologií hrudníku. Metody UZ vlnění se na rozhraní dvou makroskopických prostředí o různé hustotě odráží. Podíl odražené energie je tím větší, čím větší je rozdíl v akustické impedanci dvou sousedních prostředí. Základní limitací metody je skelet hrudníku a vzduch v plicním parenchymu. Není možné zobrazení změn v prostředí vyplněném vzduchem, ale metoda je velmi efektivní, pokud je vzdušný plicní parenchym nahrazen měkkou tkání nebo tekutinou.

Radiodiagnostika v ORL

Autor: Zuzana Ryznarová

Prezentace popisuje základní zobrazovací metody v otorinolaryngologii, je určena pro pregraduální přípravu. Otitis media acuataa mastoiditi sacuta – zastření sklípkového systému na prostém snímku (zvýšení denzityna CT) způsobeno zduřením sliznice a výpotkem, později dekalcinace ztenčení stěn sklípků.Otitis media chronicaa mastoiditis chronica – sklerotizace kostní tkáně a sklípků se zmenšením prostornosti sklípkového systému.

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství

Autor: Jan Živný

Úvod do patologické fyziologie zubního lékařství obsahuje kromě jiného také cíle patofyziologie a základní terminologii. Etiologie a patogeneze nemoci: orgánová, buněčná a molekulární úroveň poznání. Prezentace jsou dílem Ústavu patologické fyziologie, 1. lékařské fakulty, Univerzity Karlovy v Praze.

Selhání imunitní tolerance: alergie a autoimunita

Autor: Jan Živný

Obranná imunitní reakce a imunitní tolerance zajišťují obrana organismu proti "nebezpečí" a zároveň toleranci „vlastních“ a „bezpečných“ antigenů. Selhání imunitní tolerance vlastních antigenů a běžných antigenů okolního prostředí vede k rozvoji patologické imunitní reakce: autoimunity nebo alergie

Mechanické vlastnosti kosterního svalu

Autor: Tomáš Kripner, Zdeněk Wunsch, Jiří Kofránek

Interaktivní výukový simulátor, provázený vysvětlujícím textem, slouží k vysvětlení a praktickému procvičení prostřednictvím virtuálních experimentů se svalem (nahrazuje a doplňuje praktická cvičení se živým objektem). Výukový program je nyní volně šiřitelný na platformě Control Web 5. Současně je přenesen na internetovou platformu Macromedia Flash. Je k dispozici na stránkách Laboratoře biokybernetiky a počítačové podpory výuky Ústavu patologické fyziologie - na internetové adrese: www.physiome.cz. Program byl testován se skupinou studentů jako alternativa k fyziologickému praktiku.

MDCT - Diagnostika s využitím MDCT

Autor: Miroslav Kašpar

Prezentace popisuje základní pojmy a vysvětluje funkci MDCT přístroje a jeho využití v diagnostice patologií, včetně visualizačních technik. Seznámíte se s spirálními a multidektorovými CT a jejich výhodami / nevýhodami, MPR-multiplnární rekonstrukcí, CT plic, skenu skeletu, polytraumatem, CT tumorzních procesů a CT angiografie.

Intervence pod CT kontrolou (převážně v abdominální oblasti)

Autor: Miroslav Kašpar

Přednáška popisuje postup provedení intervenčního výkonu pod CT kontrolou, zároveň je zde velké množství ukázek a příkladů pro demonstraci technik. Seznámíte se s indikacemi, kontraindikacemi biopsie a alkoholizace, Drenáže abscesů jater, jater, sleziny. Drenáž mezikličkových abscesů. Radiodiagnostická klinika IPVZ, FN Bulovka.

Ultrasonografická diagnostika v medicíně

Autor: Daniel Smutek

Přednáška pojednávající o použití ultrazvuku jako diagnostické metody v medicíně. Nejprve jsou stručně probrány základní fyzikální vlastnosti ultrazvuku a poté jsou předkládány obrazové příklady reprezentující základní typy vyšetření. Dokument je určen pro studenty oborů fyziologie a patologické fyziologie, lékařské informatiky a informačních věd, radiologie, radiodiagnostiky a zobrazovacích metod.

Jodové kontrastní látky

Autor: Zuzana Ryznarová

Přednáška podává základní informace o jodových kontrastních látkách včetně popisu kontraindikací a typů alergických reakcí, dávkování při snížené funkci ledvin. Rozdělení kontrastních látek. Nežádoucí reakce na jodové kontrastní látky. Hyperosmolalita. přesun extravaskulárních tekutin do oběhu s dočasnou hemodilucía vazodilatací průvodní kardiální jevy: snížení kontraktility myokardu, sklon k převodovým poruchám, sklon ke změnám tepové frekvence (iniciální bradykardie), snížení srdečního výdeje, přímý hyperosmolární účinek na buňky cévního endotelupodporuje uvolňováníbiologicky aktivních působků (histamin, serotonin, fibrinolysiny, kallikreiny, bradykinin, prostaglandina leukotrieny).