Chirurgie štítné žlázy
Chirurgie štítné žlázy je náročný výkon, který vyžaduje od chirurga zkušenost, trpělivost a pečlivost. Pro pacienta není příliš zatěžující, obávané jsou komplikace thyreoidektomie.
Podklady pro prezentaci Strategie integrovaného vedení dětských onemocnění (IMCI)
Integrované vedení dětských onemocnění (IMCI – Integrated Management of Childhood Illness) vypracované Světovou zdravotnickou organizací a UNICEF je strategie, zaměřená na snížení úmrtnosti, nemocnosti a invalidizace dětí a rovněž na zlepšení jejich růstu a vývoje. V současnosti ji v různém rozsahu provádí více než 100 zemí s vysokou nebo střední kojeneckou úmrtností. Strategie IMCI má tři složky zaměřené na: 1) zlepšení znalostí a dovedností zdravotníků první linie pomocí výuky algoritmů pro léčbu onemocnění, která jsou hlavními příčinami úmrtí dětí do pěti let a jejich návštěv zdravotnických zařízení, 2) zlepšení zdravotnického systému a 3) zlepšení péče o děti v rodině a komunitě. Klíčovým prvkem jsou klinické algoritmy pro léčbu hlavních příčin úmrtí dětí ve světě: průjmová onemocnění, pneumonie, malárie, spalničky a malnutrice. Pro země s vysokým výskytem HIV/AIDS vyvinuly WHO a UNICEF v roce 2006 verzi zahrnující i tuto problematiku.
Glaukomové onemocnění
Tato presentace je věnována etiologii, patogenezi a diagnostickým postupům u glaukomového onemocnění.
Autoři se na práci podíleli stejnou měrou.
Tubulointersticiální nefritidy
Přednáška shrnuje problematiku tubulointersticiálních nefritid, jejich etiopatogenezu, klinický obraz i léčbu. Postupně jsou probrány akutní i chronické TIN, bakteriální a hypersensitivní TIN, analgetická a refluxová nefropatie.
Sekundární glomerulopatie
Přednáška shrnuje problematiku sekundárních glomerulopatií, t.j. postižení glomerulů při systémovém onemocnění, jako je např. diabetes nebo SLE. Výklad zahrnuje diabetickou nefropatii, amyloidozu ledvin, lupusovou nefritidu, ANCA asociované vaskulitidy a Goodpastuerovu chorobu.
Poruchy acidobazické rovnováhy a metabolismu kalia
Přednáška shrnuje základní patofyziologické principy a klinický význam poruch acidobazické rovnováhy a metabolismu kalia, jejich diagnostiku a léčbu. Postupně je zmíněna patofyziologie acidobazické rovnováhy (ABR), respirační a metabolické poruchy ABR, hyperkalemie a hypokalemie.
Počítače a zdraví
V přednášce jsou shrnuty nejzákladnější informace o výhodách i nevýhodách používání počítačů z ohledem na zdraví uživatele.
Vrozená dysplasie kyčelních kloubů
Přednáška vysvětlující diagnosu, principy konservativní i operativní léčby vrozené dysplasie kyčelních kloubů.
Morbus Perthes
Multimediální presentace vysvětlující základy diagnostiky a léčby morbus Calve-Legg-Perthes. Vhodná pro pregraduální studenty.
Prezentace k semináři Životní styl - výživa v rámci výuky hygieny a epidemiologie
Energie a živiny: zdroje, potřeba energie a její měření; hlavní živiny: proteiny, sacharidy, lipidy; minerální, stopové látky a vitaminy v souvislosti s významnými poruchami jejich příjmu.Význam jednotlivých druhů potravin: význam živočišných a rostlinných potravin ve výživě podle druhů. Výživa kojenců: význam kojení, výživová doporučení pro děti do jednoho roku. Výživová doporučení: výživová doporučení pro zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva; hodnocení výživového stavu - anamnéza, klinické a antropometrické vyšetření, laboratorní vyšetření, hodnocení spotřeby potravin a doporučené dávky. Alternativní výživa: charakteristika a hodnocení vybraných způsobů alternativního stravování.