Rychlé vyhledávání

Podklady k přednáškám

Databáze obrazů v gastroenterologii

Autor: Petr Kocna, Martin Bortlík, Milan Lukáš, Stanislav Adamec, Miloš Dvořák, Tomáš Krechler, Vladimír Novotný

anotační obrázek

Databáze zahrnuje vybrané endoskopické, sonografické, endosonografické a RTG obrazy z obrazové dokumentace 4.interní kliniky VFN a 1.LF UK, Praha. Pro vyhledávání v textu - popisu obrázku stačí zadat i část slova, sekvencí jsou označeny soubory obrázků, např. pro ilustraci několika fází terapeutického výkonu, sekvence jsou číslovány chronologicky, číslo sekvence je zobrazeno u každého obrázku, kterýá do nějake sekvence patří. Vyhledávání pomocí názvu souboru (JPG file) umožňuje nalezení podle data uložení obrázku, v názvu každého obrázku v databázi je string tvaru RRMMDD, tj. lze vyhledat obrázky zadáním určitého data, nebo jeho části. Typ dokumentu je ENDO, EUS nebo RTG.

Urogynekologie - Inkontinence moči u žen

Autor: Alois Martan

anotační obrázek

Ozvučená přednáška "Inkontinence moči u žen" je určena studentům a zájemcům o obory porodnictví a gynekologie. Symptom inkontinence moči u žen je definován jako stížnost na jakýkoliv vůlí neovladatelný únik moči. Podle starší definice jsme hovořili o inkontinenci moči jako o nechtěném úniku moči z uretry, který je objektivně prokazatelný a je pro ženu sociálním a hygienickým problémem. Nová definice je tedy jednodušší.

Řešení hlubokého infektu endoprotéz

Autor: Rastislav Hromádka, David Jahoda

anotační obrázek

Přednáška zabývající se základy diagnostiky a léčby infektů endoprotéz velkých končetinových kloubů, Totální endoprotéza kyčelního kloubu je operační metoda, při které se provádí náhrada těžce poškozeného kloubu tzv. alloplastikou (endoprotézou). Je nejčastější indikací k implantaci TEP kyčlekoxartróza tj. degenerativnímu postižení kyčle. Dalšími indikacemi jsou stavy po zlomeninách v oblasti kyčelního kloubu, ať už na kosti stehenní (proximálním femuru), nebo v oblasti jamky (acetabulu). Méně často je endoprotéza možností řešení nádorů v oblasti kyčelního kloubu. Endoprotézy kyčle můžeme rozdělit na dva základní typy. Prvním typem jsou tzv. cementovanéendoprotézy, kdy se k fixaci do kosti používá kostní cement (polymethylmetakrylát-plexisklo).

Revmatochirurgie nohy

Autor: Rastislav Hromádka, Stanislav Popelka

anotační obrázek

Multimediální prezentace popisující zakladní ortopedické výkony nohy u pacientů trpících onemocněním pojiva. Revmatochirurgie je chirurgický obor, který se zabývá řešením následků revmatických onemocnění (revmatoidní artritida, lupenka, dna…). Pokročilá stadia vedou k deformitám končetin, která se projevují omezením pohybů v kloubech jak dolních končetin. Nejčastěji jsou poškozeny drobné klouby rukou a nohou.

Biofyzika vidění

Autor: Jaroslava Kymplová

anotační obrázek

Přednáška se zabývá základními principy vidění, principy vnímání barvy a jasu a zmiňuje též některé poruchy tohoto vnímání. Vnímání barev zajišťují čípky. V normálním lidském oku existují tři druhy čípků, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které určují jednotlivé barvy. Čípky vnímající červenou, zelenou a modrou barvu tedy zajišťují vnímání všech barev. Normální vidění je trichromatické, vidění barvoslepých lidí je např. dichromatické (dva druhy čípků). Málo známým faktem je, že se u některých lidí vyskytuje i opak barvosleposti, tedy čtyři druhy čípků.

Oko a oční vady

Autor: Jaroslava Kymplová

anotační obrázek

Přednáška se zabývá stavbou a funkcí lidského oka. Popisuje optický systém oka a jeho funkci a též základní vady oka způsobené špatnou funkcí tohoto systému. Vlastní vnímání světla je založeno na citlivosti zrakových pigmentů (např. rodopsin) na světlo. Světlem se zrakové pigmenty rozkládají, čímž zahájí řetěz chemických reakcí, které vedou k převedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který přenáší informaci do zrakových center mozku. Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na světelné vlny v rozsahu 400 – 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10-19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.

Návody k praktickým cvičením z molekulární biologie

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Návody k praktickým cvičením z molekulární biologie pro studenty 2. ročníku oboru lékařství. Molekulární biologie je vědní disciplína zabývající se studiem buněčných biologických procesů na jejich molekulární úrovni. Podstata některých biologických jevů jako například dědičnosti je odhalitelná pouze studiem jejich molekulární podstaty. Molekulární biologie se proto věnuje popisu biologických makromolekul a jejich vzájemným funkčním vztahům. Zvláštní pozornost je především věnována funkci makromolekul podílejících se na dědičnosti organizmů, tedy DNA, RNA a proteinům, jejich vzájemné interakci a regulaci jejich funkce (Ve zkratce zjednodušeně: „DNA → RNA → protein“.)

Protokoly k praktickým cvičením z lékařské fyziologie

Autor: kolektiv: Fyziologického ústavu

anotační obrázek

Principy, pracovní postupy, protokoly pro výsledky, kontrolní otázky. Vhodné pro tisk a vyplňování během cvičení. Velmi užitečným a ve cvičeních i textu učebnic často používaným způsobem, jak zapsat data, jsou grafy. Na poměrně malém prostoru mohou nahradit jeden či více odstavců textu nebo řadu výsledků a přitom mohou být velmi přehledné. To platí pouze v případě, pokud jsou grafy správně konstruovány a reprodukovány. Naše zkušenosti z výuky a zkoušení nás vedou k připomenutí několika základních pravidel, jichž je výhodné se při vytváření grafů držet.

Chirurgická léčba chronické pankreatitidy

Autor: Jan Šváb

anotační obrázek

Chronický zánět slinivky břišní je onemocnění postihující populaci ve stále se zvyšující incidenci, jedná se o fibroproduktivní zánět postihující i okolí slinivky, z něhož plynou významné stenosy žlučovodů a výtokové části žaludku a duodena a v neposlední řadě i bolesti. Léčí ji gastroenterolog, pankreatolog, těžká bolest, stenosy a nemožnost odlišení od nádoru je indikací k chirurgickému výkonu.

Úvod do počítačových systémů

Autor: Petr Honzík, Jaroslav Dušek, Martin Kubačák

anotační obrázek

V první části se naučíte základní pojmy z oblasti informatiky, terminologie, používané jednotky, kódování informace, základní rozdělení počítačů. Ve druhé části "Úvodu do počítačových systémů" je popsán hardware nutný pro chod počítače i přídavná periferní zařízení. Ozvučené prezentace jsou určeny studentům lékařské informatiky a informačních věd.