Rychlé vyhledávání

E-learningové kurzy

Molekulární medicína a biotechnologie

Autor: Jiří Valach, a kol.

anotační obrázek

V rámci projektu financovaného z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hl. m. Prahy s názvem Zavedení pregraduálního studijního programu „Molekulární medicína v teorii a v praxi biotechnologické společnosti“ vzniká na 1. LF UK ucelený studijní program, který seznámí studenty nejen s medicínskou stránkou oboru molekulární medicína a biotechnologie, ale také s možnostmi komerčního využití nabytých teoretických znalostí. První částí tohoto programu je předmět Molekulární medicína a biotechnologie, který pilotně proběhl v zimním semestru 2007. Druhou částí je praktický kurz Inovace a řízení ve zdravotnictví. V tomto kurzu jsou k dispozici přednášky k předmětiu Molekulární medicína a biotechnologie.

Klimatoterapie

Autor: Marie Břízová

anotační obrázek

Studenti jsou seznámeni s charakteristikou lázeňských míst v ČR, jejich klimatickými podmínkami a vlivem na léčená onemocnění. Je probrána problematika thalassoterapie – léčby u moře. Dále jsou seznámeni s využitím léčebných koupelí, ozdravných  lázní a pití léčivých vod. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Přehled chirurgických oborů pro fyzioterapeuty

Autor: Marie Břízová

anotační obrázek

Ve třech prezentacích je uvedena obecná chirurgie, traumatologie a speciální chirurgie. Studenti fyzioterapie jsou seznámeni s chirurgickou problematikou, je vzpomenut význam, jaký má rehabilitační léčba pro příznivý pooperační průběh. Prezentace jsou úvodem k přednáškám, které podávají přehled chirurgických oborů v plné šíři. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Soubor z teorie a praxe ošetřovatelství

Autor: Alice Strnadová

anotační obrázek

Soubor přednášek pro studenty bakalářského a magisterského studia - Ústav teorie a praxe ošetřovatelství. Cílem kurzu, je uvědomit si závažnost a nutnost specifického přístupu k pacientovi ohroženého imobilizačním syndromem a seznámit se s ošetřovatelskými intervencemi. Po absolvování tohoto kurzu budete schopen/a:

  • identifikovat nemocné ohrožené komplikacemi z dlouhodobého pobytu na lůžku
  • pochopit nutnost zhodnocení stavu pacienta
  • rozpoznat nebezpečí komplikací z dlouhodobého pobytu na lůžku
  • znát postup ke zmírnění rizika komplikací z dlouhodobého pobytu na lůžku

Academic Entrepreneurship

Autor: Jiří Valach, a kol.

anotační obrázek

V rámci projektu č. 3374 financovaného Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a rozpočtem hl. m. Prahy s názvem „Vývoj a odzkoušení programů dalšího kariérního uplatnění post-doc absolventů v oblasti biotechnologií“ vznikl výukový kurz, jehož cílem je zprostředkovat absolventům post-doc studia náhled do oblasti biomedicínského podnikání, podnikatelství a korporátní sféry; zjistit možnost vzájemného užitku z výměny zkušeností a názorů v interaktivních seminářích; podpořit vazby a spolupráci mezi akademickým a komerčním sektorem. Obsahem kurzu jsou následující přednášky: Duševní vlastnictví; Komerční využití výsledků výzkumu; Financování vědy a výzkumu; Podnikatelský plán pro investory; založení spinn-off společnosti.

Inovace a řízení ve zdravotnictví

Autor: Jiří Valach, Josef Fiřt, Tomáš Mertin, Jiřina Shrbená, Ondřej Štěrba, Klára Votavová

anotační obrázek

V rámci projektu č. 3381 financovaného z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu ČR a rozpočtu hl. m. Prahy s názvem Zavedení pregraduálního studijního programu „Molekulární medicína v teorii a v praxi biotechnologické společnosti“ vzniká na 1. LF UK ucelený studijní program, který seznámí studenty nejen s medicínskou stránkou oboru molekulární medicína a biotechnologie, ale také s možnostmi komerčního využití nabytých teoretických znalostí. První částí tohoto programu je předmět Molekulární medicína a biotechnologie, druhou částí jepraktický kurz Inovace a řízení ve zdravotnictví. Obsah kurzu: Právní rámec podnikání v ČR a EU; Aplikovaná personalistika pro studenty medicíny; Komerční využití výsledků výzkumu; Nestátní zdravotnické zařízení. 

Arytmie - Prezezentace k PVP

Autor: Jan Malík, Jan Šimek

anotační obrázek

Podklady k přednáškám o arytmiích jsou primárně určeny studentům PVP „Pochopení EKG a jeho význam pro praxi“. Slouží k opakovaní a přípravě na zápočet. Mohou však být užitečné i pro všechny mediky v rámci studia vnitřního lékařství, resp. kardiologie i pro studenty jiných oborů či jiné zájemce.

Neurologické vyšetření norma

Autor: kolektiv: Neurologické kliniky 1. LFUK a VFN

anotační obrázek

V multimediální prezentaci je popsán konkrétní postup při neurologickém vyšetření včetně interpretace základních pojmů. Jednotlivé vyšetřovací postupy jsou mimo vlastní popis provedení ukázány i na doprovodných videoukázkách. Anamnéza, Vědomí, Amentní syndrom + konfabulace, Mrákotné stavy – porucha temporálního laloku, Vyšší mozkové funkce (mentální) (MMSE, Mini Mental State Examination, Krátký test kognitivních funkcí), kognitivní schopnosti (afázie, alexie, agrafie, akalkulie), konstrukční praxie, dermatolexie, amúzie, gnostické (agnózie), praktické, apraxie), mnestické (amnézie, poruchy paměti okamžité, čerstvé, starší), logické myšlení (uvažování a řešení problémů), exekutivní funkce.

Antropometrika

Autor: Marie Břízová

anotační obrázek

Prezentace seznamuje studenty s integrálním pojetím antropologie, a zabývá se antropometrikou, tedy metodami přesného měření lidského těla pro účely vědeckého zpracování naměřených údajů. Antropologie je spolu se zoologií a botanikou jedním ze 3 základních biologických oborů. Je to nauka o člověku, jeho díle a hodnotách.
Jako obor se vyvíjí.

Podklady pro prezentaci Strategie integrovaného vedení dětských onemocnění (IMCI)

Autor: Eva Kudlová

anotační obrázek

Integrované vedení dětských onemocnění (IMCI – Integrated Management of Childhood Illness) vypracované Světovou zdravotnickou organizací a UNICEF je strategie, zaměřená na snížení úmrtnosti, nemocnosti a invalidizace dětí a rovněž na zlepšení jejich růstu a vývoje. V současnosti ji v různém rozsahu provádí více než 100 zemí s vysokou nebo střední kojeneckou úmrtností. Strategie IMCI má tři složky zaměřené na: 1) zlepšení znalostí a dovedností zdravotníků první linie pomocí výuky algoritmů pro léčbu onemocnění, která jsou hlavními příčinami úmrtí dětí do pěti let a jejich návštěv zdravotnických zařízení, 2) zlepšení zdravotnického systému a 3) zlepšení péče o děti v rodině a komunitě. Klíčovým prvkem jsou klinické algoritmy pro léčbu hlavních příčin úmrtí dětí ve světě: průjmová onemocnění, pneumonie, malárie, spalničky a malnutrice. Pro země s vysokým výskytem HIV/AIDS vyvinuly WHO a UNICEF v roce 2006 verzi zahrnující i tuto problematiku.