Kviz - Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření periferních cév
Kviz k tématu: Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření periferních cév (ot. č. 8 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit. Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.
Původci oportunních protozoárních nákaz
Prezentace se týká původců nejčastějších oportunních parazitárních nákaz, kterými jsou Toxoplasma gondii a Pneumocystis jiroveci. Nákazy těmito mikroorganismy se klinicky projeví pouze při výrazném poklesu obranyschopnosti nakaženého jedince. Na základě biologických vlastností a vývojového cyklu parazita T.gondii jsou vysvětleny možné způsoby přenosu a manifestace nákazy. Důraz je kladen na pochopení průkazu toxoplasmové infekce, zejména u rizikových skupin. Pneumocystis jiroveci, původce pneumocystové pneumonie, je mykotický organismus historicky řazený k parazitickým prvokům. Prezentace je zaměřena především na možnosti laboratorní diagnostiky infekce.
Chirurgie jater
Přednáška opakuje přehled obecné symptomatologie a diagnostiky onemocnění jaterního parenchymu, stručně shrnuje základní anatomické informace nezbytné k pochopení obvyklých operačních postupů a jejich techniky. V části speciální se zabývá systematicky problematikou poranění jater, benigními a maligními onemocněními jater, jejich příznaky, diagnostikou a terapií.
Chirurgie žaludku
Přednáška opakuje základy chirurgické anatomie žaludku, popisuje základní operační výkony na žaludku. V části speciální se zabývá systematicky problematikou jednotlivých benigních i maligních onemocnění žaludku, jejich příznaky, diagnostikou a terapií. Je doplněna množstvím obrazové dokumentace.
Chirurgie žlučových cest
Přednáška shrnuje základy vyšetřovacích metod, popisuje základní chirurgické výkony prováděné na žlučových cestách. Zabývá se postupně nejčastějšími onemocněními žlučových cest a popisuje stručně jejich klinický obraz, principy diagnostiky a terapie. Je doplněna názornou obrazovou dokumentací.
Chemické výpočty on-line
Materiál slouží jako doplněk k seminářům z lékařské chemie a biochemie pro posluchače 2. ročníku lékařství. Obsahuje příklady zaměřené především na výpočty koncentrací, stechiometrické výpočty a výpočty pH silných a slabých kyselin a bazí a pufrů. Systém automaticky kontroluje odpovědi.
Neuroaxiální blokády u císařského řezu a vaginálního porodu
Užití neuroaxiálních blokád (NAB) v porodnictví se v posledním desetiletí rozšířilo, jak při anestezii u operačního ukončení těhotenství císařským řezem (SC), tak při analgezii u vaginálního porodu. Jejich bezpečné provedení vyžaduje velmi dobrou spolupráci anesteziologa a porodníka. Tento text se pokouší nastínit anesteziologický pohled na tuto problematiku.
Kviz - Pediatrická radiologie, indikace, normální a patologický obraz
Kviz k tématu: Pediatrická radiologie (ot. č. 9 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit. Kvíz je doporučen studentům oborů radiologie a zobrazovací metody.
Podklady pro prezentaci Strategie integrovaného vedení dětských onemocnění (IMCI)
Integrované vedení dětských onemocnění (IMCI – Integrated Management of Childhood Illness) vypracované Světovou zdravotnickou organizací a UNICEF je strategie, zaměřená na snížení úmrtnosti, nemocnosti a invalidizace dětí a rovněž na zlepšení jejich růstu a vývoje. V současnosti ji v různém rozsahu provádí více než 100 zemí s vysokou nebo střední kojeneckou úmrtností. Strategie IMCI má tři složky zaměřené na: 1) zlepšení znalostí a dovedností zdravotníků první linie pomocí výuky algoritmů pro léčbu onemocnění, která jsou hlavními příčinami úmrtí dětí do pěti let a jejich návštěv zdravotnických zařízení, 2) zlepšení zdravotnického systému a 3) zlepšení péče o děti v rodině a komunitě. Klíčovým prvkem jsou klinické algoritmy pro léčbu hlavních příčin úmrtí dětí ve světě: průjmová onemocnění, pneumonie, malárie, spalničky a malnutrice. Pro země s vysokým výskytem HIV/AIDS vyvinuly WHO a UNICEF v roce 2006 verzi zahrnující i tuto problematiku.
Prezentace k semináři Životní styl - výživa v rámci výuky hygieny a epidemiologie
Energie a živiny: zdroje, potřeba energie a její měření; hlavní živiny: proteiny, sacharidy, lipidy; minerální, stopové látky a vitaminy v souvislosti s významnými poruchami jejich příjmu.Význam jednotlivých druhů potravin: význam živočišných a rostlinných potravin ve výživě podle druhů. Výživa kojenců: význam kojení, výživová doporučení pro děti do jednoho roku. Výživová doporučení: výživová doporučení pro zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva; hodnocení výživového stavu - anamnéza, klinické a antropometrické vyšetření, laboratorní vyšetření, hodnocení spotřeby potravin a doporučené dávky. Alternativní výživa: charakteristika a hodnocení vybraných způsobů alternativního stravování.