Rychlé vyhledávání

Lékařská chemie a biochemie 1 [B01603]

Optické metody používané v biochemii

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Text vysvětluje principy a použití optických metod v lékařské biochemii. Podrobněji se zabývá fotometrií a spektrofotometrií, dále se probírá nefelometrie a turbidimetrie, fluorimetrie a spektrofluorimetrie, luminimetrie, polarimetrie a další.

                                                                                           

Elektrochemie

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Text vysvětluje základy elektrochemie pro lékařskou chemii a biochemii. Zabývá se elektrodovými ději a vznikem elektrického článku, iontově selektivními elektrodami, potenciometrií. Podrobněji je pojednáno měření pH skleněnou elektrodou. Stručně popisuje elektrolýzu a polarografii.

Chemické výpočty on-line

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Materiál slouží jako doplněk k seminářům z lékařské chemie a biochemie pro posluchače 2. ročníku lékařství. Obsahuje příklady zaměřené především na výpočty koncentrací, stechiometrické výpočty a výpočty pH silných a slabých kyselin a bazí a pufrů. Systém automaticky kontroluje odpovědi.

Úloha ATP v metabolismu

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství. Úloha ATP v metabolismu. Prezentace z přednášky pro 2. roč. lékařství.

Návody k praktickým cvičením z molekulární biologie

Autor: Martin Vejražka

anotační obrázek

Návody k praktickým cvičením z molekulární biologie pro studenty 2. ročníku oboru lékařství. Molekulární biologie je vědní disciplína zabývající se studiem buněčných biologických procesů na jejich molekulární úrovni. Podstata některých biologických jevů jako například dědičnosti je odhalitelná pouze studiem jejich molekulární podstaty. Molekulární biologie se proto věnuje popisu biologických makromolekul a jejich vzájemným funkčním vztahům. Zvláštní pozornost je především věnována funkci makromolekul podílejících se na dědičnosti organizmů, tedy DNA, RNA a proteinům, jejich vzájemné interakci a regulaci jejich funkce (Ve zkratce zjednodušeně: „DNA → RNA → protein“.)