Klinika rehabilitačního lékařství 1.LF a VFN, 1.LF UK, http://reha.lf1.cuni.cz/

Kompenzační pomůcky pro zdravotně postižené - pomůcky, předepisování kompenzačních pomůcek

Autor: Doubravka Kostlivá

Přednáška zahrnuje oblast kopmenzačních pomůcek, indikace, způsoby předepisování a hrazení. Studenti by si měli doplnit informace z předešlého studijního období, prakticky si vyzkoušet, jakým způsobem lze vyplnit poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Technická pomůcka je definována jako produkt, nástroj, pom stroj, pomůcka, zařízení nebo technický systém užívaný osobou s handicapem. Je vyrobena individuálně nebo je k dostání na na běžěžném trhu.

Ergoterapeutické přístupy a medely psychosociálních dysfunkcí, ergoterapeutický proces v psychiatrii

Autor: Monika Kohoutová

Přednáška seznamuje s modely a přístupy u psychosociálních dysfunkcí v ergoterapii, ergotera. proces. Světová zdravotnická organizace chápe rehabilitaci jako široký soubor aktivit, které kromě léčebné péče zahrnují též fyzioterapii, ergoterapii a terapii psychosociálních potřeb člověka. Rehabilitace je vnímána jako proces, jehož cílem je umožnit lidem s disabilitou. Dosáhnout a udržet si optimální funkční úroveň fyzických, senzorických, psychologických a/ nebo sociálních schopností. Rehabilitace poskytuje lidem s disabilitou nástroje, které potřebují pro zachování soběstačnosti a sebeurčení.

Objektivizační metody ve fyzioterapii - 1

Autor: Zdeněk Guřan

Multimediální přednáška zaměřená na objektivizační metody ve fyzioterapii s odkazy na videodokumenty a další materiály. Prezentace software měření Footscan. Prezentace funkcí software Footscan. Střižné síly a detaily měření na footscan. Dynamometrie, polyelektromylografie a elektrogoniometrie. Posturografie, biofeedback, analýza chůze, 3D videografie, diagnostické a terapeutické možnosti chůze, kvantitativní hodnocení.

Analýza chůze

Autor: Zdeněk Guřan

Přednášky jsou určeny především pro studenty studující obory rehabilitace, fyzioterapie a ergoterapie a zabýva se problematikou z  diagnostiky poruch chůze. Jsou doplněny videodokumentací a odkazy na užitečné internetové stránky. Součastí přednášek má být také praktické hodnocení videozáznamu.

Klimatoterapie

Autor: Marie Břízová

Studenti jsou seznámeni s charakteristikou lázeňských míst v ČR, jejich klimatickými podmínkami a vlivem na léčená onemocnění. Je probrána problematika thalassoterapie – léčby u moře. Dále jsou seznámeni s využitím léčebných koupelí, ozdravných  lázní a pití léčivých vod. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Přehled chirurgických oborů pro fyzioterapeuty

Autor: Marie Břízová

Ve třech prezentacích je uvedena obecná chirurgie, traumatologie a speciální chirurgie. Studenti fyzioterapie jsou seznámeni s chirurgickou problematikou, je vzpomenut význam, jaký má rehabilitační léčba pro příznivý pooperační průběh. Prezentace jsou úvodem k přednáškám, které podávají přehled chirurgických oborů v plné šíři. Přednesená látka je studentům k dispozici v tištěné podobě.

Antropometrika

Autor: Marie Břízová

Prezentace seznamuje studenty s integrálním pojetím antropologie, a zabývá se antropometrikou, tedy metodami přesného měření lidského těla pro účely vědeckého zpracování naměřených údajů. Antropologie je spolu se zoologií a botanikou jedním ze 3 základních biologických oborů. Je to nauka o člověku, jeho díle a hodnotách.
Jako obor se vyvíjí.