Rychlé vyhledávání

Kazuistika - Tungóza

Tungóza je vyvolána samičkou blechy písečné (Tunga penetrans). Vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění parazita z drobné incize. Video demonstruje případ u mladého muže po pobytu na Madagaskaru. Kožní myiáze vyvolávají u lidí i písečné blechy (Tunga penetrans). Jejich samičky žijí v podkoží různých hostitelů včetně člověka. V době, kdy začínají samičky produkovat svá vajíčka, začíná ložisko svědit a případné škrábání postiženého místa může napomoci uvolňování vajíček do vnějšího prostředí. Toto onemocnění zvané jigger (tungóza) se vyskytuje v řadě zemí tropického a subtropického pásma – původem je ze Střední a Jižní Ameriky, odkud byla písečná blecha zavlečena i do oblastí Afriky a indického subkontinentu. Teprve přechod od ektoparazitického způsobu života (provozovaného blechami, vešmi, či komáry) do nitra hostitelova těla (myiáze, tungóza), udělal z těchto členovců „ty pravé“ parazity.

Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
 Kasuistika 3 2.1.2007 kdokoli Creative Commons License

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno
level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   

Hodnocení

Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
%
Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

Předměty/kurzy

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko