Patologie buňky – vybrané kapitoly

Texty soustředěné v tématickém celku „Patologie buňky – vybrané kapitoly“ představují multidisplininárně koncipované a postupně doplňované kapitoly z vybraných oblastí biologie ale zejména patologie buňky.

Snahou autorů bylo popsané procesy prezentovat v základních rysech nejen na úrovni molekulární, subcelulární, celulární a integrativně orgánové, ale také z pohledu klinicko-diagnostických dopadů. Vše s důrazem na představení vybraných procesů pokud možno v obecnější „biologické“ rovině. Každá kapitola je vybavena četnými schématy a obrazovou dokumentací.

Cílovou skupinou jsou nejen studenti pregraduálního studia, kteří tak mohou získat integrující pohled na témata jinak v průběhu studia fragmentovaná po jednotlivých oborech. Texty dále mohou pomoci i studentům doktorského studia zejména v oboru biologie a patologie buňky k lepší orientaci v mezioborové oblasti patologie buňky. Klinickým pracovníkům mohou „kapitoly“ sloužit jako dobrý základ pro chápání buněčných mechanismů nemoci.

V současnosti je k dispozici 6 kapitol. Další kapitoly jsou před dokončením.

html Glykogen: biochemie a poruchy jeho obratu v buňce Přejít - Glykogen: biochemie a poruchy jeho obratu v buňceOtevřít v novém okně - Glykogen: biochemie a poruchy jeho obratu v buňce 6.2.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Amyloid a amyloidosy Přejít - Amyloid a amyloidosyOtevřít v novém okně - Amyloid a amyloidosy 6.2.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
html Buněčná smrt Přejít - Buněčná smrtOtevřít v novém okně - Buněčná smrt 18.8.2011 kdokoli Creative Commons License

Předměty/kurzy

Klíčová slova: biologie buňky, patologie buňky, molekulární patologie

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Milan Elleder, Jakub Sikora | pracoviště: Ústav dědičných metabolických poruch 1.LF a VFN | publikováno: 16.11.2009 | poslední úpravy: 18.8.2011
citace: Elleder Milan, Jakub Sikora: Patologie buňky – vybrané kapitoly. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 16.11.2009, poslední aktualizace 18.8.2011 [cit. 2017-11-23] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-871-patologie-bunky-vybrane-kapitoly>. ISSN 1803-6619.