Patologie a soudní lékařství

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Studium virtuálních mikroskopických preparátů pomocí www

Ústav patologie 1. LF UK (doc. Dušková) je spoluřešitelem projektu FRVŠ "Vytvoření sbírky virtuálních mikroskopických preparátů pro pregraduální výuku histologie a patologie", kategorie A, č. projektu 3081/2006). Hlavním řešitelem je doc. A. Ryška a pracoviště LFHK. Volně přístupné www stránky nabízejí možnost studovat výukové histologické preparáty na vlastním pc. Databáze nasnímaných preparátů se plní postupně. Je možné řazení obsahu dle fakult. V současné době tam nemusí být kompletní sestava zkouškových preparátů, poskytli jsme jejich seznam a domluvili jsme, že budou zpracovávány přednostně. Nicméně již nyní je databáze s podrobnou instrukáží volně přístupná. Dovoluji si však připomenout, že znalost histologických znaků jednotlivých nozologických jednotek je v pregraduálním studiu pouze dílčím, nikoli jediným a vůdčím prvkem, jak se někteří studenti mylně domnívají. Nezapomínejte na : definici, příčiny, výskyt, patogenezi, MAKROSKOPII, potom tedy i něco z té histologické diagnostiky - spíše pro porozumnění, komplikace a prognózu - jen taková kompexní znalost Vás bude prrovázet účinně další (v naprosté většině klinickou, nikoli patologickou) medicínskou profesí. Pokud byste se chtěli stát patology ( a je to zajímavá a vzrušující profese) , pak se tuto oblast budete velice intenzivně doučovat postgraduálně.

autor: Jaroslava Dušková, Aleš Ryška | obor: Histologie, embryologie, Patologie a soudní lékařství | zobrazeno: 14302x | publikováno: 26.3.2007 | poslední úpravy: 6.2.2013 | Creative Commons License

Patologie buňky – vybrané kapitoly

Texty soustředěné v tématickém celku „Patologie buňky – vybrané kapitoly“ představují multidisplininárně koncipované a postupně doplňované kapitoly z vybraných oblastí biologie ale zejména patologie buňky.

Snahou autorů bylo popsané procesy prezentovat v základních rysech nejen na úrovni molekulární, subcelulární, celulární a integrativně orgánové, ale také z pohledu klinicko-diagnostických dopadů. Vše s důrazem na představení vybraných procesů pokud možno v obecnější „biologické“ rovině. Každá kapitola je vybavena četnými schématy a obrazovou dokumentací.