Kasuistika 1 - Podkožní myiáze po návratu z Mexika a Belize

Dvě podkožní léze charakteru furunkulů se objevily na hýždi u mladé ženy jeden měsíc po návratu z dovolené v Mexiku a Belize. Z jedné léze se uvolnila larva mouchy Dermatobia hominis. Jednalo se o podkožní myáze, léčba spočívala v chirurgickém odstranění a lokální aplikaci antibiotik k potlačení bakteriální superinfekce. Dermatobia hominis je nejčastější původce podkožních obligátních myiáz v Latinské Americe. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění, okluzi dýchacího otvoru mastí, minerálním olejem nebo adhezivní páskou plynů, což vyvolá asfyxii larvy a její snažší extrakci.

html Kasuistika 1 Přejít - Kasuistika 1Otevřít v novém okně - Kasuistika 1 16.11.2006 kdokoli Creative Commons License
html Kasuistika 1 - odpověď Přejít - Kasuistika 1 - odpověďOtevřít v novém okně - Kasuistika 1 - odpověď 8.10.2008 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

autor: František Stejskal | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 16.11.2006 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Stejskal František: Kasuistika 1 - Podkožní myiáze po návratu z Mexika a Belize. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 16.11.2006, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2017-09-24] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-503-kasuistika-1-podkozni-myiaze-po-navratu-z-mexika-a-belize>. ISSN 1803-6619.