Rychlé vyhledávání

Mikrobiologie

Střevní parazitární infekce

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Přednáška obsahuje základní informace o etiologii, patogenezi, klinickém obrazu, diagnostice a léčbě střevních parazitárních infekcí (amébóza, giardióza, kryptosporidióza, isosporóza, cyklosporóza, dientamébóza, enterobióza, askarióza, trichurióza, ankylostomóza, strongyloidóza).

Kasuistika 1 - Podkožní myiáze po návratu z Mexika a Belize

Autor: František Stejskal

anotační obrázek

Dvě podkožní léze charakteru furunkulů se objevily na hýždi u mladé ženy jeden měsíc po návratu z dovolené v Mexiku a Belize. Z jedné léze se uvolnila larva mouchy Dermatobia hominis. Jednalo se o podkožní myáze, léčba spočívala v chirurgickém odstranění a lokální aplikaci antibiotik k potlačení bakteriální superinfekce. Dermatobia hominis je nejčastější původce podkožních obligátních myiáz v Latinské Americe. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění, okluzi dýchacího otvoru mastí, minerálním olejem nebo adhezivní páskou plynů, což vyvolá asfyxii larvy a její snažší extrakci.

Dermatovenerologický atlas

Autor: Ivana Kuklová, Jiří Štork, Růžena Pánková, Magdalena Skořepová, Milena Jirásková, Petr Velčevský, Zuzana Plzáková, Lukáš Lacina, Ondřej Kodet, Filip Staněk, David Kindl, Tomáš Nikl, Tomáš Herrmann, Eva Vodičková

anotační obrázek

Byl vytvořen základ multimediálního atlasu pro výuku dermatovenerologie a příbuzných oborů (infekční lékařství, mikrobiologie a parazitologie) studentů 1. LF UK magisterského programu všeobecné lékařství, stomatologie, bakalářského studijního programu ošetřovatelství. Jako úložiště byl použit stávající e-learningový server, LMS Adobe Acrobat Connect Pro, dostupný na http://el.lf1.cuni.cz/dermatovenerologie. V současné fázi projektu byla zpracována následující témata: dermatózy vyvolané parazity, bakteriální infekce, virové infekce, kožní alergické reakce anafylaktického typu a lékové exantémy, erytemato papulo skvamózní dermatózy, kožní nádory. Součástí atlasu jsou kromě klinických a histopatologických snímků také videosekvence s komentářem (ošetření bércového vředu venózní etiologie, odběr materiálu z kůže a nehtů k mykologickému vyšetření). Část kasuistik byla zpracována formou kvízu, na kterém si lze ověřit diferenciálně diagnostickou rozvahu. Na zpracování kasuistik se částečně podíleli studenti čtvrtého ročníku 1. LF UK. Soubor témat bude průběžně doplňován. Obsah atlasu je dostupný pouze studentům 1. LF UK.

Mikrobiologie a imunologie pro bakaláře (BOŠ, BZT)

Autor: Běla Potužníková

anotační obrázek
Obsah přednášek Mikrobiologie a imunologie (předměty B00165 a B00799) v rozsahu: Obsah předmětu lékařská mikrobiologie. Základní vlastnosti bakterií: popis bakteriální buňky, metabolismus bakterií,kultivace, základy bakteriologické genetiky. Nástroje virulence bakterií: fimbrie, pouzdra, složení stěny (endotoxin), intracelulární parazitismus, chemotaxe. Toxiny a toxikózy. Antibiotika: mechanismy účinku. Desinfekce a sterilizace. Mikrobiologická kontrola prostředí a sterility. Antiinfekční imunita: Přirozená odolnost, charakteristika antigénu, navození imunitní odpovědi, sekreční a humorální protilátky, buňkami zprostředkovaná imunita a mechanismy jejich uplatnění v protiinfekční obraně. Nepříznivé důsledky imunologické obrany. Aktivní a pasivní imunizace. Speciální bakteriologie: Grampositivní koky, gramnegativní koky a kokobacily, grampositivní tyčky, anaerobní bakterie, gramnegativní fakultativně anaerobní tyčky, gramnegativní aerobní tyčky, gramnegativní mikroaerofilní tyčky, acidorezistentní tyčky, spirochety, mykoplasma. Základní postupy identifikace bakterií. Základy virologie: Třídění virů podle struktury, replikace virů, vztah virus - buňka. Patogeneze virových nákaz: lokalizované, disseminované, akutní, chronické, rekurentní infekce, pomalé virové infekce, nekonvenční viry. Speciální virologie: DNA a RNA viry. Diagnostika virových onemocnění.