Laboratorní automatizace a robotizace – proč a jak ?
Očekávaný technologický vývoj v automatizaci. Pozitiva a negativa úplné a modulární laboratorní automatizace. Trendy v integraci, konsolidaci a centralizaci. Očekekávaný technologický vývoj: automatizace a miniaturizace laboratorních systémmů, modulární linky, chromatografické automaty, rozvoj informačnních technologiíí, rozvoj a průnik metod molekulární biologie rutinní diagnostiky –– genové čipy, označovánní imateriálu u lůžka, atd.
PVP EKG - Kardiostimulace - podklady k přednášce
Podklady k přednášce/semináři "Kardiostimulace" v rámci povinně volitelného předmětu "Pochopení ekg a jeho význam pro praxi".
Kardiální markery
Strukturní charakteristika troponinů; výhody stanovení troponinu I a jeho diagnostická účinnost ve srovnání s hmotnostní koncentrací CK-MB; doporučení při akutních koronárních syndromech. Vyšetření kardiálních markerů pomáhá stanovit mimo jiné diagnózu akutního IM - pomáhá odlišit akutní IM od jiných forem ischemické choroby srdeční či od jiné příčiny.
Kardiostimulace v ekg obraze - podklady k přednášce PVP "Pochopení ekg a jeho význam pro praxi"
podklady k přednášce, která zazněla dne 9.12.2009.
Podklady k přednášce/semináři "Kardiostimulace" v rámci povinně volitelného předmětu "Pochopení ekg a jeho význam pro praxi".
Arbovirózy
Arbivirózy jsou infekce vyvolané RNA viry a přenosné na člověka při sání komárů, klíšťat a dalších členovců. Arbovirózy způsobují čtyři hlavní klinické syndromy: 1. Systémová horečnatá onemocnění, jež mohou být doprovázena vyrážkou (dengue)2. Akutní horečky s protrahovanými arthralgiemi (o´nyong-nyong, chikungunya, Ross River)3. Encefalitidy či meningoencefalitidy (Japonská B, TBE, West Nile) a nejzávažnější jsou 4. Hemorhagické horečky (žlutá zimnice, hemorhagická forma dengue). Infekce mají často inaparentní průběh, horečka bývá dvoufázová s iniciální virémií a následným postižením cílového orgánu (CNS - TBE, JBE; játra - žlutá zimnice)
Amfizoické améby
Volně žijící améby patogenní pro člověka vyvolávají vzácné, obvykle smrtelné záněty CNS. Akantaméby jsou rovněž původci keratitidy. V prezentaci jsou probrány tři skupiny améb, schopných vyvolat nákazu, jejich vývoj, základy patogeneze a laboratorní diagnostika onemocnění.
Africké a americké trypanosomy
Prezentace je věnována původcům spavé nemoci (africká trypanosomóza) a Chagasovy nemoci (americká trypanosomóza), jejich vývojovým cyklům, přenašečům a způsobům přenosu, základům patogeneze onemocnění, základnímu klinickému obrazu a zejména laboratorní diagnostice nákaz.
Leishmanie a leishmaniózy
Leishmanie jsou parazitičtí prvoci, kteří jsou přenášeni hmyzem. Infikují fagocytující buňky a u člověka mohou vyvolat škálu klinicky manifestních nákaz. Leishmanie mají protáhlé tělo, které má na předním konci bičík. K hostiteli jsou přenášeny díky drobným koutulovitým mouchám z rodů Phlebotomus a Lutzomyia. Právě v trávicí soustavě těchto hmyzích přenašečů se probíhá jedna z fází životního cyklu, tzv. promastigot s bičíkem.
Larva migrans cutanea
Larva migrans cutanea se vyskytuje především ve vlhkých tropických oblastech. Původcem jsou larvální stádia zvířecích měchovců (Ancylostoma brasiliense, A. caninum). Jedná se o bolestivé serpiginózní kožní léze, které spontáně regredují, ale podání albendazolu (Zentel) urychlí jejich léčbu.
Horečka chikungunya
Horečka chikungunya je vyvolána arbovirem ze skupiny alphavirů (čeleď Togaviridae). Je přenášena komáry Aëdes aegypti (Afrika) a Aëdes albopictus (Asie, Indický oceán). Zdrojem infekce v době epidemie je člověk. Onemocnění je rozšířeno v subsaharské Africe, na Indickém subkontinentu, v jihovýchodní Asii a na ostrově Papua Nová Guinea. Od roku 2005 probíhá rozsáhlá epidemie horečky chikungunya na ostrovech v Indickém oceánu a v Indii. V přednášce jsou shrnuty dvě kasuistiky pacientek s tímto onemocněním po návratu z dovolené na Mauritiu.