Ortopedická klinika 1.LF a FN Motol, 1.LF UK, http://orto.lf1.cuni.cz

Řazeno podle: priorita a čas poslední úpravy

Řešení hlubokého infektu endoprotéz

Přednáška zabývající se základy diagnostiky a léčby infektů endoprotéz velkých končetinových kloubů, Totální endoprotéza kyčelního kloubu je operační metoda, při které se provádí náhrada těžce poškozeného kloubu tzv. alloplastikou (endoprotézou). Je nejčastější indikací k implantaci TEP kyčlekoxartróza tj. degenerativnímu postižení kyčle. Dalšími indikacemi jsou stavy po zlomeninách v oblasti kyčelního kloubu, ať už na kosti stehenní (proximálním femuru), nebo v oblasti jamky (acetabulu). Méně často je endoprotéza možností řešení nádorů v oblasti kyčelního kloubu. Endoprotézy kyčle můžeme rozdělit na dva základní typy. Prvním typem jsou tzv. cementovanéendoprotézy, kdy se k fixaci do kosti používá kostní cement (polymethylmetakrylát-plexisklo).

autor: Rastislav Hromádka, David Jahoda | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | zobrazeno: 4853x | publikováno: 30.1.2007 | poslední úpravy: 27.4.2012 | Creative Commons License

Coxa vara adolescentium

Multimediální prezentace určená pregraduálním studentům popisující vznik, diagnostiku a základní principy léčby Coxa vara adolescentium (CVA). V prezentaci si vysvětlíme jak vypadá diagnostika, klinický obraz, dělení dle RTG obrazu, následnou léčbu a komplikace které mohou nastat.

autor: J. Hach, Rastislav Hromádka | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | kontext: Ortopedie | zobrazeno: 9165x | publikováno: 23.3.2007 | poslední úpravy: 26.4.2012 | Creative Commons License

Vrozená dysplasie kyčelních kloubů

Přednáška vysvětlující diagnosu, principy konservativní i operativní léčby vrozené dysplasie kyčelních kloubů.

autor: S. Popelka, Rastislav Hromádka | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | kontext: Ortopedie | zobrazeno: 11579x | publikováno: 14.2.2007 | poslední úpravy: 23.6.2009 | Creative Commons License

Morbus Perthes

Multimediální presentace vysvětlující základy diagnostiky a léčby morbus Calve-Legg-Perthes. Vhodná pro pregraduální studenty.

autor: Rastislav Hromádka, Stanislav Popelka | obor: Chirurgie, traumatologie, ortopedie | kontext: Ortopedie | zobrazeno: 13482x | publikováno: 23.3.2007 | poslední úpravy: 23.6.2009 | Creative Commons License