Ortopedická klinika 1.LF a FN Motol, 1.LF UK, http://orto.lf1.cuni.cz

Řešení hlubokého infektu endoprotéz

Autor: Rastislav Hromádka, David Jahoda

Přednáška zabývající se základy diagnostiky a léčby infektů endoprotéz velkých končetinových kloubů, Totální endoprotéza kyčelního kloubu je operační metoda, při které se provádí náhrada těžce poškozeného kloubu tzv. alloplastikou (endoprotézou). Je nejčastější indikací k implantaci TEP kyčlekoxartróza tj. degenerativnímu postižení kyčle. Dalšími indikacemi jsou stavy po zlomeninách v oblasti kyčelního kloubu, ať už na kosti stehenní (proximálním femuru), nebo v oblasti jamky (acetabulu). Méně často je endoprotéza možností řešení nádorů v oblasti kyčelního kloubu. Endoprotézy kyčle můžeme rozdělit na dva základní typy. Prvním typem jsou tzv. cementovanéendoprotézy, kdy se k fixaci do kosti používá kostní cement (polymethylmetakrylát-plexisklo).

Coxa vara adolescentium

Autor: J. Hach, Rastislav Hromádka

Multimediální prezentace určená pregraduálním studentům popisující vznik, diagnostiku a základní principy léčby Coxa vara adolescentium (CVA). V prezentaci si vysvětlíme jak vypadá diagnostika, klinický obraz, dělení dle RTG obrazu, následnou léčbu a komplikace které mohou nastat.

Vrozená dysplasie kyčelních kloubů

Autor: S. Popelka, Rastislav Hromádka

Přednáška vysvětlující diagnosu, principy konservativní i operativní léčby vrozené dysplasie kyčelních kloubů.

Morbus Perthes

Autor: Rastislav Hromádka, Stanislav Popelka

Multimediální presentace vysvětlující základy diagnostiky a léčby morbus Calve-Legg-Perthes. Vhodná pro pregraduální studenty.