Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

Psychoterapie hypochondrické poruchy

Psychoterapie hypochondrické poruchy

Hypochondrická porucha je charakterizována úzkostným sebepozorováním a strachem z nemoci. Postižený se obává, že má jednu nebo více závažných a progredujících tělesných nemocí. Terapie hypochondrické poruchy je často svízelná. Pacienti navíc zpočátku odmítají psychiatrickou léčbu a trvají na přítomnosti tělesné poruchy. 


 Psychiatrickou léčbu akceptují snadněji na počátku nemoci pokud je prezentována jako pomoc při zvládání stresu, který jim škodí. U hypochondrické poruchy byla zkoušená řada psychoterapeutických přístupů, avšak důkazy o tom, že by některý byl účinnější než jiný nemáme. To, co může pomoci, je přístup, který je podporující, racionální, umožnuje ventilaci a je edukativní. Těmto požadavkům vyhovuje kognitivně behaviorální psychoterapie, jejíž účinnost je ověřena v několika kontrolovaných studiích.

Odkazy:
Odkaz   Datum Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
html Psychoterapie hypochondrické poruchy Přejít - Psychoterapie hypochondrické poruchyOtevřít v novém okně - Psychoterapie hypochondrické poruchy 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License
 

Klíčová slova: hypochondrická porucha, psychoterapie, kognitivne behaviorální terapie, etiopatogeneze

4-D hodnocení:

typ
Skripta a návody
typ
Edukační weby a atlasy
typ
Digitální video
typ
Prezentace a animace
typ
Obrazový materiál – kasuistiky
typ
E-learningové kurzy (LMS)
result
Nerecenzováno

level
Základní úroveň
level
Pokročilá úroveň
level
Specializační úroveň
level
Komplexní úroveň
   
Zvolte prosím dosaženou úroveň vzdělání a poté ohodnoťte výukový materiál především z hlediska vhodnosti materiálu pro samostudium.
Student – student bakalářského nebo magisterského stupně
Absolvent – absolvent bakalářského nebo magisterského stupně
Ph.D. absolvent – postgraduální student, absolvent Ph.D. studia, odborný asistent, ...
 
Ohodnoťte
jako první tento článek!
hodnotit

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Marie Antošová, Ján Praško, Hana Prašková | publikováno: 2.4.2007 | poslední úpravy: 23.1.2013
citace: Antošová Marie, Ján Praško, Hana Prašková: Psychoterapie hypochondrické poruchy. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.4.2007, poslední aktualizace 23.1.2013 [cit. 2019-12-14] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-754-psychoterapie-hypochondricke-poruchy>. ISSN 1803-6619.