Zobrazovací metody při vyšetření jater

Prezentace je věnována diagnostickým zobrazovacím metodám, které se používají při vyšetření jater, tj. UZ, CT a MR. Ve většině případů zobrazitelná v celém rozsahu. K dobrému zobrazení je často nutno vyšetřovat v inspiriu (nutnost spolupráce pacienta). Problém v zobrazený je u obézních jedinců a při výrazné steatóze. Hodnotíme: velikost − v medioklavikulární čáře do 16 cm, příčin hepatomegalie je celá řada, strukturu parenchymu − hyperechogenní parenchym u steatózy, granulární struktura u pokročilejších hepatopatií, nejvýraznější strukturální změny u cirhózy, ložiskové změny − nejčastěji cysta, hemangiom, fokální nodulární hyperplázie a tumory − metastázy, hepatocellulární karcinom, cholangiocellulární karcinom, adenom, traumatické změny − ruptura jater, subkapsulární hematom, cévní zásobení − tok v portální žíle, žlučové cesty − rozšíření intrahepatických žlučových cest, ascites − mnoho příčin.

Klíčová slova: normální obraz jater, steotosa jater, cirhosa jater, hematom jater, hemangiom, cysty jater, metastázy

autor: Jan Kaván | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a VFN | publikováno: 3.1.2007 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Kaván Jan: Zobrazovací metody při vyšetření jater. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 3.1.2007, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2019-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-700-zobrazovaci-metody-pri-vysetreni-jater>. ISSN 1803-6619.