Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)

Kasuistika - Svědivé chodbičkovité eflorescence

Kasuistika - Svědivé chodbičkovité eflorescence

43 letý přírodovědec pobýval pracovně jeden měsíc v Amazonii. Během pobytu chodil v sandálech ve vlhké půdě a brodil se v potocích. Ke konci pobytu se mu v oblasti paty pravé dolní končetiny vytvořily svědivé chodbičkovité útvary. Jaká je diagnóza a léčba této afekce. 

Otázka: 43 letý přírodovědec pobýval pracovně jeden měsíc v Amazonii. Během pobytu chodil v sandálech ve vlhké půdě a brodil se v potocích. Ke konci pobytu se mu v oblasti paty pravé dolní končetiny vytvořily svědivé chodbičkovité útvary. Jaká je diagnóza a léčba této afekce.


 

 

Odpověď: Larva migrans cutanea (kožní larva migrans, creeping eruption) je vyvolána larválními stádii zvířecích (psi, kočky) měchovců (Ancylostoma brasiliense, A. caninum, Uncinaria stenocephala). Lékem volby v našich podmínkách je albendazol (Zentel), 200 mg tbl. po jídle á 12 hod. po dobu 3 - 5 dnů.

 
Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: František Stejskal | publikováno: 2.1.2007 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Stejskal František: Kasuistika - Svědivé chodbičkovité eflorescence. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 2.1.2007, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2019-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-698-kasuistika-svedive-chodbickovite-eflorescence>. ISSN 1803-6619.