Kviz - Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření skeletu a kloubů, indikace

Kviz k tématu: Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření skeletu a kloubů (ot. č. 14 pro zkoušku z Radiodiagnostiky). Ověřte si znalosti této problematiky. V případě, že budete úspěšný/á ve všech tématech, máte velké předpoklady zkoušku složit. Většina kostí a kloubů se zobrazuje ve dvou projekcích. Používá se: ortográdní projekce: centrální paprsek prochází kolmo na film. Obvykle se zhotovují dvě na sebe kolmé projekce či předozadní nebo zadopřední a bočná. šikmá projekce, např. okcipitální kost (Towneho projekce), centrální paprsek není na film kolmý a geometrické proporce jsou zkresleny. tangenciální projekce: např. jařmový oblouk, tunelová projekce: např. interkondylická eminence kolene.

Klíčová slova: fraktura kosti, skiagram, subperiostální zlomenina, epifyzeolýza

autor: Jan Kaván | pracoviště: Radiodiagnostická klinika 1.LF a VFN | publikováno: 6.11.2006 | poslední úpravy: 12.12.2012
citace: Kaván Jan: Kviz - Diagnostické zobrazovací metody při vyšetření skeletu a kloubů, indikace. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 6.11.2006, poslední aktualizace 12.12.2012 [cit. 2019-11-20] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-471-kviz-diagnosticke-zobrazovaci-metody-pri-vysetreni-skeletu-a-kloubu-indikace>. ISSN 1803-6619.