Kasuistika - Larva migrans cutanea
![anotační obrázek](res/anot-kasuistika-4-kasuistika-demonstruje-afekci-larva-migrans-c_4a49e6e4a16b7.jpg)
Pacient pobýval jako turista v Keni. Po návratu se objevila bolestivá afekce mezi prsty a na nártu dolní končetiny. Navštívil kožní kliniku, kde byla nasazena antibiotika. Jaká je diagnóze, co je původcem léze?
Otázka: Pacient pobýval jako turista v Keni. Po návratu se objevila bolestivá afekce mezi prsty a na nártu dolní končetiny. Navštívil kožní kliniku, kde byla nasazena antibiotika. Jaká je diagnóze, co je původcem léze?
Kazuistika - Tungóza
![anotační obrázek](res/anot-tungoza-kasuistika-_4a49e6da93d92.jpg)
Tungóza je vyvolána samičkou blechy písečné (Tunga penetrans). Vyskytuje se v tropech a subtropech všech kontinentů. Léčba spočívá v chirurgickém odstranění parazita z drobné incize. Video demonstruje případ u mladého muže po pobytu na Madagaskaru. Kožní myiáze vyvolávají u lidí i písečné blechy (Tunga penetrans). Jejich samičky žijí v podkoží různých hostitelů včetně člověka. V době, kdy začínají samičky produkovat svá vajíčka, začíná ložisko svědit a případné škrábání postiženého místa může napomoci uvolňování vajíček do vnějšího prostředí. Toto onemocnění zvané jigger (tungóza) se vyskytuje v řadě zemí tropického a subtropického pásma – původem je ze Střední a Jižní Ameriky, odkud byla písečná blecha zavlečena i do oblastí Afriky a indického subkontinentu. Teprve přechod od ektoparazitického způsobu života (provozovaného blechami, vešmi, či komáry) do nitra hostitelova těla (myiáze, tungóza), udělal z těchto členovců „ty pravé“ parazity.
Kazuistika - Papilomatózní, vředovité kožní léze na zádech a hýždi po pobytu v Maroku
![anotační obrázek](res/anot-papilomatozni-vredovite-kozni-leze-na-zadech-a-hy-_4a49e6bb35442.jpg)
40 letý pacient přichází na ambulanci se třemi erytematózními, papilomatózními, vředovitými kožními afekcemi krytými suchými krustami na zádech a hýždi. V srpnu 2003 pobýval turisticky 1 měsíc v Maroku. V prosinci 2003 zaznamenal tři drobné vředy na zádech, které se nehojily. Byl léčen Betadine mastí, ale bez efektu. Kasuistika je doplněna videosekvencí.
Kasuistika - Bolestivé léze pod nehty dolní končetiny
![anotační obrázek](res/anot-kasuistika-2-pacientka-pobyvala-14-dnu-v-ugande-po-na_4a49e6d1a6b65.jpg)
Pacientka 14 dnů pobývala v Ugandě, chodila naboso. Týden po návratu se jí vytvořily dvě bolestivé léze pod nehty 1. a 3. prstu levé dolní končetiny. Zpočátku se domnívala, že jde o mozoly, později navštívila infekční kliniku. Jaký je původce a léčba této léze?
Otázka: Pacientka 14 dnů pobývala v Ugandě, chodila naboso. Týden po návratu se jí vytvořily dvě bolestivé léze pod nehty 1. a 3. prstu levé dolní končetiny. Zpočátku se domnívala, že jde o mozoly, později navštívila infekční kliniku. Jaký je původce a léčba této léze?
Bolestivá zarudlá kožní léze na chodidle po pobytu v Thajsku (kasuistika)
![anotační obrázek](res/anot-bolestiva-zarudla-kozni-leze-na-chodidle-po-pobytu-v-th_4a49e749855dd.jpg)
U mladé ženy se objevila bolestivá zarudlá kožní léze na chodidle po pobytu v Thajsku. Byl nasazen albendazol (Zentel) na 7 dnů. Po 2 týdnech přichází pacientka na kontrolu (viz. video).