Horečka chikungunya

Horečka chikungunya je vyvolána arbovirem ze skupiny alphavirů (čeleď Togaviridae). Je přenášena komáry Aëdes aegypti (Afrika) a Aëdes albopictus (Asie, Indický oceán). Zdrojem infekce v době epidemie je člověk. Onemocnění je rozšířeno v subsaharské Africe, na Indickém subkontinentu, v jihovýchodní Asii a na ostrově Papua Nová Guinea. Od roku 2005 probíhá rozsáhlá epidemie horečky chikungunya na ostrovech v Indickém oceánu a v Indii. V přednášce jsou shrnuty dvě kasuistiky pacientek s tímto onemocněním po návratu z dovolené na Mauritiu.

html Horečka chikungunya Přejít - Horečka chikungunyaOtevřít v novém okně - Horečka chikungunya 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: Chikungunya, arboviróza, Aedes, epidemie

autor: František Stejskal | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 12.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Stejskal František: Horečka chikungunya. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 12.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-639-horecka-chikungunya>. ISSN 1803-6619.