Rychlé vyhledávání

E-learningové kurzy

Prezentace k semináři Životní styl - výživa v rámci výuky hygieny a epidemiologie

Autor: Eva Kudlová

anotační obrázek

Energie a živiny: zdroje, potřeba energie a její měření; hlavní živiny: proteiny, sacharidy, lipidy; minerální, stopové látky a vitaminy v souvislosti s významnými poruchami jejich příjmu.Význam jednotlivých druhů potravin: význam živočišných a rostlinných potravin ve výživě podle druhů. Výživa kojenců: význam kojení, výživová doporučení pro děti do jednoho roku. Výživová doporučení: výživová doporučení pro zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva; hodnocení výživového stavu - anamnéza, klinické a antropometrické vyšetření, laboratorní vyšetření, hodnocení spotřeby potravin a doporučené dávky. Alternativní výživa: charakteristika a hodnocení vybraných způsobů alternativního stravování.

Mikrobiologie a imunologie pro bakaláře (BOŠ, BZT)

Autor: Běla Potužníková

anotační obrázek
Obsah přednášek Mikrobiologie a imunologie (předměty B00165 a B00799) v rozsahu: Obsah předmětu lékařská mikrobiologie. Základní vlastnosti bakterií: popis bakteriální buňky, metabolismus bakterií,kultivace, základy bakteriologické genetiky. Nástroje virulence bakterií: fimbrie, pouzdra, složení stěny (endotoxin), intracelulární parazitismus, chemotaxe. Toxiny a toxikózy. Antibiotika: mechanismy účinku. Desinfekce a sterilizace. Mikrobiologická kontrola prostředí a sterility. Antiinfekční imunita: Přirozená odolnost, charakteristika antigénu, navození imunitní odpovědi, sekreční a humorální protilátky, buňkami zprostředkovaná imunita a mechanismy jejich uplatnění v protiinfekční obraně. Nepříznivé důsledky imunologické obrany. Aktivní a pasivní imunizace. Speciální bakteriologie: Grampositivní koky, gramnegativní koky a kokobacily, grampositivní tyčky, anaerobní bakterie, gramnegativní fakultativně anaerobní tyčky, gramnegativní aerobní tyčky, gramnegativní mikroaerofilní tyčky, acidorezistentní tyčky, spirochety, mykoplasma. Základní postupy identifikace bakterií. Základy virologie: Třídění virů podle struktury, replikace virů, vztah virus - buňka. Patogeneze virových nákaz: lokalizované, disseminované, akutní, chronické, rekurentní infekce, pomalé virové infekce, nekonvenční viry. Speciální virologie: DNA a RNA viry. Diagnostika virových onemocnění.

Edukační program Dětská urologie

Autor: Radim Kočvara

Edukační program Dětská urologie je určen posluchačům lékařských fakult pro pregraduální studium. Dětská urologie se zabývá onemocněním urogenitálního ústrojí u dětí a adolescentů ve věku od 0 do 18 let; od dospělé urologie se liší zejména spektrem onemocnění; základní diagnostické a terapeutické principy jsou společné.

Edukační program pokrývá nejčastější onemocnění, která léčí dětský urolog, tj. vrozené vady močového ústrojí, onemocnění chlapeckého genitálu, vezikoureterální reflux a poruchy funkce močových cest u dětí. Vedle této speciální problematiky seznamuje posluchače s obecnými základy embryologie urogenitálního traktu, základy funkce močových cest, močového měchýře a kontinence moče, se základy funkční a morfologické diagnostiky urogenitálního ústrojí a se základy rekonstrukční urologie.

Text je doplněn několika krátkými videoprezentacemi endoskopické a laparoskopické operační léčby.

20.dubna 2009