Protetické instrumentárium, rozdělení fixních náhrad
Přednáška uvádí základní rozdělení fixních náhrad a jejich stručnou definicí nebo obrazovým vysvětlením. Dále je zde popsáno instrumentárium používané v zubní ordinaci a protetické laboratoři, které se používá při výrobě zubních náhrad. Přednáška je doplněna četnými fotografiemi nástrojů a přístrojů používanými na našem pracovišti.
Kotevní prvky
Přednáška byla vytvořena pro studenty 2. ročníku Zubního lékařství 1.LFUK v Praze v rámci předmětu Preklinické zubní lékařství. Navazuje na předchozí přednášky a konkrétně se zabývá Kotevním systémem částečných snímatelných náhrad, a to jak sponovým, tak nesponovým. V prezentaci jsou použity schématické obrázky převzaté ze skript "Částečné snímatelné náhrady" (Antonín Zicha, Praha 1998), fotografie pořízené autorkou prezentace a z atlasu "Removable Partial Dentures" (George Graber, 1988).
Provizorní korunky, můstky
Přednáška se zabývá pracovními postupy zhotovení provizorních korunek a můstků. Popsána je zde definice uvedené problematiky, funkce provizorií, jejich rozdělení a materiál k jejich zhotovení. Dále je uveden postup zhotovení, a to jak přímou, tak nepřímou metodou. Obrazová dokumentace se týká především ordinačně zhotovených provizorií razidlovou metodou.
Ordinační postup při preparaci na korunku
Tato úvodní přednáška z protetické části Preklinického zubního lékařství popisuje zásady pro preparaci v protetice, tj. zásadu retence a rezistence fixních protetických náhrad, zachování anatomického tvaru a další. Jsou zde uvedeny jednotlivé typy preparace ve vztahu ke gingivě a k tvaru schůdku, zmíněno je používané preparační instrumentárium. Ordinační postup preparace je uveden pro celoplášťovou a fasetovanou korunku.
Materiály pro fixní zubní náhrady II.
Přednáška Materiály pro fixní zubní náhrady II. navazuje na přednášku Materiály pro fixní zubní náhrady I. Popisuje pomocné materiály používané v zubní protetice, mezi které patří hmoty otiskovací, modelové, modelovací, formovací, izolační, brusné a leštící a fixační cementy. Důraz je zde kladen na materiály, s kterými se zubní lékař běžně setkává v ordinaci, tzn. otiskovací hmoty a fixační cementy.
Materiály pro fixní zubní náhrady I.
Přednáška s názvem Materiály pro fixní zubní náhrady I. popisuje hlavní materiály používané v zubní protetice. Mezi hlavní materiály patří kovy, keramika a plasty. U jednotlivých skupin materiálů je zde uvedeno jejich rozdělení, dále vlastnosti, zpracování a použití nejen ve fixní protetice, ale pro ucelení tematiky také v protetice snímatelné.
Kariologie
Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod: Úvodní přednáška k předmětu Kariologie, přehled 15 následujících kapitol, přehled orální biologie a fyziologie ve vztahu k zubnímu kazu. Ozvučená přednáška "Kariologie 1 - Kariologie pro studující zubního lékařství - úvod" je dostupná na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.
Kariologie 2 - Fyziologie a mikrobiologie ústního prostředí: Přehled ontogeneze ústního prostředí, ústa jako otevřený mikrobiální ekosystém, biologické vlastnosti tvrdých zubních tkání, zubní mikrobiální povlak. Kariologie 2 - Fiziologie a mikrobiologie ústního prostředí je ozvučená přednáška kterou lze shlédnout na e-learningovém serveru 1. lékařské fakulty UK v Praze.
Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu: Ontogeneze ústního mikrobiálního ekosystému, přehled vlastností kariogenních mikroorganizmů, streptokoků, laktobacilů, pojem infekčního okna. Kariologie 4 - Mikrobiologie zubního kazu je určena studentům zubního lékařství a je dostupná v ozvučené verzi na e-learningovém serveru 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovz v Praze.
Kariologie 7 - Výživa a zubní kaz: Pojmy výživa, potrava, strava, potravové a stravovací návyky, alimentární x lokální vliv potravy na tvrdé zubní tkáně, Vliv výživy na vývoj chrupu, Vliv výživy v posterupčním období, Fyzikální, chemické a mechanické vlastnosti potravy, Sacharidy ve výživě Sladidla přirozená, náhradní, umělá, Metabolizmus sacharidů Potravové a stravovací návyky, Fluoridy, Teoretické základy výživového poradenství
Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup: Postoje a chování k orálnímu zdraví, metody a nástroje behaviorální intervence ke změně chování k orálnímu zdraví se zaměřením na zubní kaz. Kariologie 14 - Behaviorální aspeky orálního zdraví a péče o chrup je určena studentům zubního lékařství a je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v Praze.
Kariologie 15 - Strategie léčby a ošetření kazu: Analýza rizika, Zhodnocení klinického nálezu, Rodinná dentální anamnéza, Individuální dentální anamnéza, Úroveň preventivních vědomostí a preventivního chování, Socioekonomický stav, Osobní expektace a compliance, Rozhodovací proces o léčbě/ošetření, Přehled možností léčby/ošetření zubního kazu, Fluoridy
Preendodontická dostavba
Videosnímek dostavby destruované korunkové části zubu před endodontickým ošetřením. Horní molár s chronickou periodontitidou a rozsáhle destruovanou korunkovou časti jehož tvar neumožnoval nasazení kofrdamu. Proto byl nejprve dostavěn kompozitnim materiálem, aby bylo možne nasledne endodonticke ošetreni s izolaci.
Legislativa zdravotnických prostředků v zubním lékařství
Přehled legislativy zdravotnických prostředků se zaměřením na stomatologické zdravotnické prostředky; výklad direktivy 93/42/EEC a jejích ekvivalentů v naší legislativě, zakázkové zdravotnické prostředky a povinnosti jejich výrobců. Ozvučená přednáška Legislativa zdravotnických prostředků v zubním lékařství je dostupná na e-learningovém serveru 1. LF UK v PRAZE.