II. interní klinika - klinika kardiologie a angiologie 1.LF a VFN, 1.LF UK, http://int2.lf1.cuni.cz/

Základy EKG - prezentace první přednášky PVP "Pochopení EKG a jeho význam pro praxi"

Autor: Jan Malík

Jde o prezentace, které byly použity při pravidelných seminářích tohoto předmětu - vždy ve středu od 14,00 v Charvatově síní III. interní kliniky. Každý stah srdečního svalu je vlastně až výsledkem změn na úrovni buněk srdečního svalu, kde dochází k přesunu iontů a tím k elektrickým změnám, které se projeví stažením / kontrakcí / srdečního svalu EKG – ElektroKardioGram – je záznam změn elektrického napětí vyvolaných elektrickým polem srdce mezi dvěma místy tělesného povrchu Jednodušeji : EKG zaznamenává elektrické změny, které se dějí při srdeční činnosti , při opakovaném stahování / systole/ a uvolňování/ diastola/ srdečního svalu.

Arytmie - Prezezentace k PVP

Autor: Jan Malík, Jan Šimek

Podklady k přednáškám o arytmiích jsou primárně určeny studentům PVP „Pochopení EKG a jeho význam pro praxi“. Slouží k opakovaní a přípravě na zápočet. Mohou však být užitečné i pro všechny mediky v rámci studia vnitřního lékařství, resp. kardiologie i pro studenty jiných oborů či jiné zájemce.