Dechový test s močovinou značenou uhlíkem 13C ( 13C-UBT)

Dechový test s močovinou značenou uhlíkem 13C ( 13C-UBT) je dnes považován za zlatý standard průkazu infekce způsobené Helicobacter pylori. Princip testu je založen na detekci značeného oxidu uhličitého, který vzniká štěpením substrátu - močoviny enzymem, ureázou, která je jako povrchový protein produkována bakterií Helicobacter pylori. Metoda testu byla popsána již v roce 1987 a existuje řada modifikací, které se liší především v množství podávaného substrátu (50-100 mg), podání roztoku kyseliny citrónové nebo přírodního pomerančového džusu a časovém intervalu odběru vzorků vydechovaného vzduchu. Jednou z variant je tzv. Evropský standardní protokol.

html Test helicobacter pylori Přejít - Test helicobacter pyloriOtevřít v novém okně - Test helicobacter pylori 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti

Klíčová slova: Dechový test 13c, UBT, Helicobacter pylori, 13C-urea, Dechový test 13c, UBT, Helicobacter pylori, 13C-urea

Ohodnoťte
jako první tento článek!

autor: Petr Kocna | pracoviště: Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1.LF a VFN | publikováno: 21.1.2013 | poslední úpravy: 16.2.2013
citace: Kocna Petr: Dechový test s močovinou značenou uhlíkem 13C ( 13C-UBT). Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity v Praze [online] 21.1.2013, poslední aktualizace 16.2.2013 [cit. 2017-04-26] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-956-dechovy-test-s-mocovinou-znacenou-uhlikem-13c-13c-ubt>. ISSN 1803-6619.