Studium virtuálních mikroskopických preparátů pomocí www

Ústav patologie 1. LF UK (doc. Dušková) je spoluřešitelem projektu FRVŠ "Vytvoření sbírky virtuálních mikroskopických preparátů pro pregraduální výuku histologie a patologie", kategorie A, č. projektu 3081/2006). Hlavním řešitelem je doc. A. Ryška a pracoviště LFHK. Volně přístupné www stránky nabízejí možnost studovat výukové histologické preparáty na vlastním pc. Databáze nasnímaných preparátů se plní postupně. Je možné řazení obsahu dle fakult. V současné době tam nemusí být kompletní sestava zkouškových preparátů, poskytli jsme jejich seznam a domluvili jsme, že budou zpracovávány přednostně. Nicméně již nyní je databáze s podrobnou instrukáží volně přístupná. Dovoluji si však připomenout, že znalost histologických znaků jednotlivých nozologických jednotek je v pregraduálním studiu pouze dílčím, nikoli jediným a vůdčím prvkem, jak se někteří studenti mylně domnívají. Nezapomínejte na : definici, příčiny, výskyt, patogenezi, MAKROSKOPII, potom tedy i něco z té histologické diagnostiky - spíše pro porozumnění, komplikace a prognózu - jen taková kompexní znalost Vás bude prrovázet účinně další (v naprosté většině klinickou, nikoli patologickou) medicínskou profesí. Pokud byste se chtěli stát patology ( a je to zajímavá a vzrušující profese) , pak se tuto oblast budete velice intenzivně doučovat postgraduálně.

Klíčová slova: preparát, mikroskopický, patologie, histologie

autor: Jaroslava Dušková, Aleš Ryška | publikováno: 26.3.2007 | poslední úpravy: 6.2.2013
citace: Dušková Jaroslava, Aleš Ryška: Studium virtuálních mikroskopických preparátů pomocí www. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 26.3.2007, poslední aktualizace 6.2.2013 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-750-studium-virtualnich-mikroskopickych-preparatu-pomoci-www>. ISSN 1803-6619.