Malarická plasmodia

Plasmodia, prvoci, kteří jsou na člověka přenášeni komáry rodu Anopheles, vyvolávají nejzávažnější parazitární nákazu, malárii. Na nákazu Plasmodium falciparum ročně umírá odhadem 2,5 milionů osob, převážně malých dětí v subsaharské Africe. Přednáška je zaměřena na pochopení rozvoje malárie a její diagnostiky na základě základních znalostí biologie původců.

html Malarická plasmodia Přejít - Malarická plasmodiaOtevřít v novém okně - Malarická plasmodia 21.1.2013 přístup řízen na externím úložišti Creative Commons License

Klíčová slova: plasmodium, malárie, Plasmodium falciparum, Plasmodium vivax, přenašeč, komár, Anopheles, lékařská parazitologie

autor: Eva Nohýnková | pracoviště: III. klinika infekčních a tropických nemocí 1.LF a FNB | publikováno: 22.1.2007 | poslední úpravy: 21.1.2013
citace: Nohýnková Eva: Malarická plasmodia. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál 1. lékařské fakulty Karlovy Univerzity [online] 22.1.2007, poslední aktualizace 21.1.2013 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://portal.lf1.cuni.cz/clanek-705-malaricka-plasmodia>. ISSN 1803-6619.